دلیل و مدت زمان محدودیت اینترنت مشخص شد!
دلیل و مدت زمان محدودیت اینترنت مشخص شد!
از دو روز گذشته که برخی ناآرامی‌ها در کشور به‌خاطر گرانی بنزین اتفاق افتاد، اینترنت نیز دچار اختلالات شد و به نظر می‌رسد در حال حاضر اکثر مناطق کشور تنها به اینترنت ملی یا همان اینترانت دسترسی دارند.

به گزارش شمس، همان گونه که مطلع هستید، از ۴۸ ساعت گذشته، اینترنت خارجی قطع شده و به نوعی اینترنت ملی جایگزین آن گردیده است. به‌نظر می‌رسد محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت ملی اجرایی شده است.

در مصاحبه با یک مسئول مطلع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص محدودیت دسترسی به اینترنت مشخص شد که با تصویب شورای امنیت کشور (شاک) و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتورهای اینترنت، از ۴۸ ساعت گذشته دسترسی به اینترنت محدود شده است.

حال با توجه به این خبر، بایستی منتظر ماند و دید که آیا اینترنت بین المللی از امشب و با گذشت ۴۸ساعت، مجدد متصل خواهد شد یا خیر؟ به طور حتم شرایط امنیتی کشور، در این امر نقش به‌سزایی خواهد داشت اما می‌توان تا حد زیادی به این موضوع امیدوار بود که اینترنت مجددا از ساعاتی دیگر به حالت عادی خودش بازگردد.

در حال حاضر تنها سایت‌هایی که سرور آن‌ها در کشور قرار دارد، قادر به سرویس دهی بوده و مانند یک شبکه بزرگ محلی، کاربران قادر هستند تا به این سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها دسترسی داشته باشند. این امر سبب شده تا دولت بتواند بدون نیاز به ایجاد اختلال در سرویس‌های مهمی چون بانکی و اداری داخلی، ارتباط با اینترنت بین المللی را قطع کند.

به‌نظر می‌رسد که برقراری اینترنت ملی ابتدا از سوی دو اپراتور همراه اول و ایرانسل شروع شد که در شهرهای بزرگ اجرا گردید و پس از آن به تدریج شرکت‌های ارایه دهنده ADSL هم به این جمع پیوستند، تا جایی که تقریبا تمام راه‌های ارتباط با خارج مسدود شده است.

امیدواریم با توجه به نیازی که بسیاری از مشاغل به ارتباط با خارج از کشور دارند، هرچه سریع‌تر این مشکل برطرف شده و ارتباطات روند عادی خودشان را از سر بگیرند.