در ایران صدها «هادی رضوی» داریم/ محاکمه‌ اختلاسگران مشکلی را حل نمی‌کند
در ایران صدها «هادی رضوی» داریم/ محاکمه‌ اختلاسگران مشکلی را حل نمی‌کند
پزشکیان از وجود صدها هادی رضوی در کشور خبر داد که در حال جمع آوری سرمایه‌های نامشروع و ویژه خواری‌اند.

به گزارش شمس، مسعود پزشکیان ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه اگر در قالب یک سیستم و چارچوب، قوانین موجود کشور اجرایی می‌شد بسیاری از مشکلات کنونی اتفاق نمی‌افتاد، ابراز داشت: اگر قوانین به درستی اجرا شود هیچ کس نمی‌تواند دزدی کند و یا اینکه منابع کشور جابه جا شود.

وی با اعلام اینکه برخی می‌گویند با اجرای FATF افراد متوجه می‌شوند که ما پول را چکار کرده‌ایم و همه چیز شفاف می‌شود، خاطرنشان ساخت: در پاسخ به این افراد باید گفت که اصلا می‌توان این اطلاعات را به کارگروه ویژه اقدام مالی نداد، ولی حداقل خودمان متوجه شویم که پول در کشور چه می‌شود، البته دلیل مخالفت برخی افراد این بوده که برخی افراد گردن کلفت که به راحتی در کشور پول‌ها را جا به جا می‌کنند شناسایی می‌شوند.

نایب رئیس مجلس دهم با بیان اینکه حتی اگر هادی رضوی محاکمه شود صدها نفر دیگر امثال این فرد در کشور وجود خواهند داشت، تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم این بوده که باید جلوی وقوع چنین فسادهایی را گرفت و نظارت ها را سامان و افزایش داد، مگر می توان چند نفر را دستگیر کرده و محاکمه کرد؟

وی اذعان داشت: عده‌ای پس از اختلاس‌های با ارقام بالا، تازه می‌گویند که فرد خاطی را دستگیر کرده‌‌ایم، تاکنون کجا بوده‌اید که این فرد رقم به این بزرگی اختلاس کرده است؟ لذا باید در همان مرحله اول که پای فردی می‌لغزد حاکمیت مانع آن فرد شود و تا زمانی که بستر برای این لغزش‌ها آماده است هر فردی ممکن است چنین لغزشی داشته باشد و محاکمه مشکلی را حل نمی‌کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم با اشاره به اینکه برخورد با افراد مشکل را حل نمی‌کند، بلکه باید سیستم اصلاح شود تا افراد اصلاح شوند، توضیح داد: حتی اگر فردی دزد باشد و سیستم اصولی در کشور وجود داشته باشد فرد دیگر نمی‌تواند دزدی کند، اما اگر فردی انسان سالمی باشد و زمین لغزنده‌ای پیش روی وی وجود داشته باشد پایش لغزیده و زمین می‌خورد، بنابراین هنر این نیست که فردی زمین بخورد و سپس برای آن پرونده درست کنیم، بلکه هنر این است که اجازه ندهیم انسان‌ها بیفتند.

وی متذکر شد: سرمایه انسانی یک شبه ایجاد نمی‌شود و هر انسانی اگر زمین لغزنده باشد ممکن است لغزیده و زمین بخورد، بنابراین حاکمان، ناظران و سیاستگذاران باید مراقبت کنند تا افراد زمین نخورده و پاها نلغزد.

انتهای پیام/