درخواست عابدین‌خرم از ائمه‌جمعه آذربایجان‌شرقی/ واکنش ائمه جمعه به دخالت در عزل و نصب‌ها
درخواست عابدین‌خرم از ائمه‌جمعه آذربایجان‌شرقی/ واکنش ائمه جمعه به دخالت در عزل و نصب‌ها
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ائمه جمعه محل رجوع و امین مردم هستند، افزود: مسائلی که ائمه جمعه مطرح می‌کنند خواسته‌ها و انتظارات واقعی مردم است و فرمانداران باید ضمن پیگیری جدی این مسائل، سایر مدیران شهرستان را هم به سمت حل آنها هدایت کنند.

به گزارش شمس، عابدین خرم ظهر روز گذشته در همایش مشترک ائمه جمعه و فرمانداران استان آذربایجان شرقی از حمایت‌های مشفقانه نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جمعه از مجموعه مدیران اجرایی استان قدردانی کرد و خطاب به فرمانداران، اظهار کرد: این حمایت‌ها را که قطعا موجب خیروبرکت خواهد بود، مغتنم بشمارید و ارتباط و تعامل خود را با ایشان تقویت کنید.

وی از امامان جمعه استان هم خواست تا نقش هدایتی، حمایتی و نظارتی خود را برای کمک به روند کارآمدی دولت، حفظ و تقویت کنند و مطالبه‌گری آگاهانه از دولت را در کنار تبیین مجاهدانه دستاوردهای نظام مورد توجه قرار دهند.

خرم با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر جایگاه نمازهای جمعه به‌عنوان قرارگاه‌های فرهنگی هر شهر، گفت: همه دست‌اندرکاران و مسئولان نظام باید در این قرارگاه سهم و نقش خود را ایفا کنند که اگر این امر تحقق یابد، بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه قابل حل است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه ائمه جمعه محل رجوع و امین مردم هستند، افزود: مسائلی که ائمه جمعه مطرح می‌کنند خواسته‌ها و انتظارات واقعی مردم است و فرمانداران باید ضمن پیگیری جدی این مسائل، سایر مدیران شهرستان را هم به سمت حل آنها هدایت کنند.

وی با اشاره به برپایی میزهای خدمت در محل نمازهای جمعه استان، گفت: این برنامه ابتکاری، یک وسیله ارتباطی خوب بین مردم و مسئولان است که باید از سوی فرمانداران و مسئولان اجرایی استان جدی گرفته شود.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: ائمه جمعه، محور وحدت و انسجام در جامعه هستند و این محوریت باید حفظ شود.

خرّم با تأکید بر وحدت و همدلی فرمانداران و ائمه جمعه استان، گفت: از انتقادهای دلسوزانه و راهگشای ائمه جمعه استقبال می‌کنیم و امیدواریم با تعامل و همراهی ایشان بتوانیم گره‌هایی از مشکلات مردم را باز کنیم و شاهد اتفاقات مبارکی در استان باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گزارشی از اقدامات دولت سیزدهم و آخرین وضعیت پروژه‌های اقتصادی و عمرانی استان ارائه کرد و گفت: در بحث مردمی‌سازی یارانه‌ها، ائمه جمعه با تبیین اهداف دولت و تنویر افکار عمومی، کمک بزرگی به پیشبرد اهداف کردند و امروز در سایه اقداماتی که انجام شده، هیچ‌گونه کمبودی از نظر کالاهای اساسی در استان نداریم.

خرّم با بیان اینکه دولت سیزدهم، دولت تحول است و این تحول باید در خدمت به مردم، خود را نشان دهد، افزود: امروز با وجود همه مشکلات اقتصادی و کمبود منابع، همه فعالیت‌های عمرانی استان به مفهوم واقعی فعال است و با تحقق مصوبات سفر استانی رئیس جمهور، اتفاقات خوبی در توسعه و پیشرفت استان خواهد افتاد.

وی ادامه داد: امسال برخلاف سال قبل، قطعی برق و آب در بخش خانگی تقریباً صفر بود و در بخش صنعت هم به حداقل رسید و تعداد شهرهایی که دچار تنش آبی بودند، از ۱۵ شهر به ۷ شهر کاهش یافت که قطعی آب در آنها نیز به کمترین ساعت ممکن در روز محدود شده است.

وی از فعال شدن ۳۹ معدن راکد، صدور۴۸ پروانه اکتشاف و ۹۸ مجوز برداشت معادن در استان طی یک سال اخیر خبر داد و گفت: بخش معدن، در توسعه و پیشرفت استان و معیشت مردم نقش اساسی خواهد داشت و آورده این معادن برای استان را در سال‌های آتی شاهد خواهیم بود.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص وضعیت منابع آبی استان نیز گفت: تا پایان امسال با اجرای شبکه‌های پایاب سدها، ۱۶ هزار هکتار به وسعت اراضی زیر کشت استان افزوده می‌شود که بخش خصوصی در این زمینه به خوبی وارد شده و تلاش می‌کنیم که از مشارکت این بخش در تکمیل زنجیره کشت‌وصنعت و اشتغال پایدار در استان به‌طور مطلوب استفاده کنیم.

وی افزود: در حوزه آب شرب روستایی، سال گذشته ۴۵۰ روستا مشکل داشتند که این تعداد، امسال به ۱۵۰ روستا کاهش یافته و تلاش می‌کنیم که با کمک بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی، سال آینده هیچ روستایی با مشکل آب شرب نداشته باشیم؛ در حوزه گازرسانی هم ۹۲ درصد روستاهای استان تحت پوشش هستند و در هفته دولت نیز ۱۲۴ روستا از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.

خرّم به پروژه‌های حوزه راه و مسکن هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۸۰ پروژه راه روستایی و ۱۸ پروژه راه شهری در استان در حال اجراست که در سال آینده، بخش عمده این پروژه‌ها تکمیل خواهند شد؛ در بخش مسکن و طرح نهضت ملی مسکن نیز به جز ۳ شهر، در تمامی شهرهای استان زمین دولتی برای متقاضیان پیش‌بینی شده و تلاش می‌کنیم تا سهم استان را که سالانه ۵۰ هزار واحد است، محقق کنیم.

در این همایش، پیش از سخنان نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی، امامان جمعه میانه، هادی‌شهر، اهر و مراغه به نمایندگی از ائمه جمعه استان و فرمانداران تبریز، میانه، مرند، اهر و مراغه به نمایندگی از فرمانداران استان به بیان مهم‌ترین مسائل استان و شهرستان‌ها و نحوه تعامل و همکاری ائمه جمعه با مسئولان اجرایی پرداختند.

لزوم رسیدگی به مسائل فرهنگی و پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی، لزوم توجه به وضعیت مساجد، ارتباط مستمر و نزدیک مسئولان با مردم و حضور ایشان در نمازهای جمعه و جماعت، استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی در راستای حل مشکلات فرهنگی، رفع عوامل نارضایتی مردم و تلاش خستگی‌ناپذیر مسئولان برای پاسخ‌گویی به مطالبات و مراجعات عمومی، عدم دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی و عزل‌ونصب‌ها، حمایت از واحدهای تولیدی و فعال‌سازی واحدهای راکد در راستای اشتغال جوانان، تشکیل قرارگاه‌های عفاف و حجاب در شهرستان‌ها و تأکید بر همدلی، هماهنگی و هم‌فکری فرمانداران و ائمه جمعه در راستای حل مشکلات مردم از مهم‌ترین مطالب مطرح شده در این نشست بود.

گفتنی است این نشست به مناسبت سالروز اقامه نخستین نماز جمعه کشور بعد از انقلاب اسلامی برگزار شد و بنا به درخواست و تأکید ائمه جمعه و فرمانداران استان، مقرر شد نشست‌های بعدی نیز به‌صورت فصلی و با دستور کار مشخص تشکیل شود.

انتهای پیام/