درخواست بررسی علل آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران
درخواست بررسی علل آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران
رئیس شورای اسلامی آذربایجان‌شرقی خواستار علت یابی آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های ارسباران شد.

به گزارش شمس، غلامحسین مسعودی ریحان در جلسه شورای اسلامی استان در تبریز تاکید کرد: باید کمیته حقیقت یاب تشکیل و مقصران آتش سوزی جنگل های ارسباران مشخص شوند.

وی با بیان اینکه در آتش سوزی جنگل های ارسباران حتما دستگاه هایی مقصر بودند که باید مشخص شوند، خاطرنشان کرد: جنگل های ارسباران حدود ۱۶۰ هزار هکتار است و این سوال پیش می آید که چرا باید یک بالگرد امداد و خدمات نداشته باشد و بدهی دستگاه‌ها به یکدیگر باعث شود در خدمات رسانی تعلل کنند.

وی افزود: جنگلهای ارسباران سرمایه عظیم استان آذربایجان شرقی است و باید علل این حادثه از طرف مجلس و نمایندگان محترم پیگیری شود تا در آینده چنین اتفاقاتی را شاهد نباشیم.

بنا با اعلام اداره کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی ، در آتش سوزی اخیر اراضی جنگی و مرتعی ارسباران حدود ۲۸۵ هکتار از مراتع و ۲۸۹ هکتار اراضی مشجر و نیمه مشجر منطقه و ۸۷ هکتار از جنگلهای ارسباران طعمه حریق شد.

مرتضی علیخانی، مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی نیز در جلسه شورای اسلامی استان با اشاره به برنامه های آموزشی برای اعضای شوراهای اسلامی گفت: همه اعضای شورای شهرهای استان در دوره های فشرده حضور یافتند و نزدیک ۳۵۰ نفر در این کلاسها با قوانین و مقررات ، معاملات شهرداری ها و وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی آشنا شدند.

به گزارش ایرنا، آتش سوزی جنگل های ارسباران و مراتع برخی از روستاهای شهرستان خداآفرین دوشنبه هفته گذشته شروع شد که اطفاء آن چندین روز طول کشید و بنا بر اعلام محیط زیست و ادارات مسئول محلی حدود ۶۳۰ هکتار هکتار از مراتع و جنگل‌های ارسباران در این حریق سوختند.

طبق قانون جامع اطفای حریق تمام دستگاه‌های دولتی اعم از لشکری و کشوری موظف به اطفای حریق هستند و ستادکل نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، هلال‌احمر و دیگر دستگاه‌هایی که ابزارها و امکاناتی در اختیار دارند، در زمان بحران باید وارد شوند.

  • منبع خبر : ایرنا