خودروسازان بدون پیش‌بینی تحریم‌ها خودروها را پیش‌فروش کرده‌اند
خودروسازان بدون پیش‌بینی تحریم‌ها خودروها را پیش‌فروش کرده‌اند
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است خودروسازان باید در زمان پیش فروش خودرو اعمال تحریم‌ها را پیش‌بینی‌ می‌کردند و با توجه به این موضوع از متقاضیان ثبت نام به عمل می‌آورند.

به گزارش شمس، رضا علیزاده ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره طرح‌های پیشنهادی یکی از خودروسازان برای جایگزینی برلیانس با پراید، تیبا و کوییک، اظهار داشت: تاوان بی‌تدبیری برخی از خودروسازان را مردم باید بپردازند چراکه اگر خودروسازان در حوزه‌های مختلف مانند پیش فروش، مدیریت بهینه واحد تولیدی و… تدبیر لازم را به کار می‌گرفتند صنعت خودرو به وضع کنونی دچار نمی‌شد.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خودروسازان باید در زمان پیش فروش خودرو احتمال اعمال تحریم‌ها را پیش بینی‌ می‌کردند چراکه در آن روزها این تنش‌ها تاحدودی احساس می‌شد.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اذعان داشت: برخی خودروسازان پول‌هایی از مردم بابت پیش فروش ساندور و … دریافت کردند که در حال حاضر به دلیل اعمال تحریم‌ها گزینه‌هایی مانند پراید و.. را روبه رو خریداران قرار می‌دهند؛ یکی دیگر از نکاتی که در حال حاضر باعث نگرانی خریداران می‌شود زمان تحویل خودروی پیشنهادی است.

علیزاده با بیان اینکه صنعت خودروسازی با مسائلی مانند کیفیت، پیش فروش و.. دست و پنجه نرم می‌کند، افزود: صنعت خودروسازی در ایران عملکرد مناسبی ندارد اما در شرایط کنونی راهی جز حمایت از این صنعت نداریم باید در نخستین فرصت اقدامات لازم برای واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها انجام شود.

وی درباره تاثیر پرداخت تسهیلات به خودروسازان در بهبود تولید، خاطرنشان کرد: اگرچه ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به قطعه سازان پرداخت شد که به صورت مقطعی مشکلات آنها را رفع کرد اما تاکنون وام ارزی به این صنعت پرداخت نشده است.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه باید شرایطی فراهم شود تا خودروسازان بتوانند به تعهدات خود عمل کنند، متذکر شد: خودروسازان حدود یک میلیون پیش فروش انجام دادند که در ماه های اخیر بخش زیادی از این پیش فروش ها به مردم تحویل داده شد.

وی با بیان اینکه صنعت خودروسازی به اصلاحات ساختاری نیاز دارد، تصریح کرد: صنعت خودروسازی به استراتژی نیاز دارد تا مسیر اشتباه گذشته ادامه دار نشود.

انتهای پیام/