خروج زیر ۱۸ سال ممنوع!/ سفر اربعین هفت‌خان رستم دارد
خروج زیر ۱۸ سال ممنوع!/ سفر اربعین هفت‌خان رستم دارد

این روزها اگر برای یافتن راهی به سمت زیارت اربعین باشید، ناگریز با مشکلاتی مواجه خواهید شد که به مثلث وزارت کشور، وزارت بهداشت و ستاد اربعین بر خواهید خورد.

فرهنگی شمس/ رویا سلمانی: اربعین شروع جاذبه‌ی مغناطیس امام حسین(ع) است، جاذبه‌ای که روزی عبدالله انصاری را از مکه به کربلا کشاند و امروز با گذشت قرن‌های متمادی جان‌های بیقرار را از چهار سوی عالم متوجه خود می‌گرداند. گرانشی که اما حسن عسگری(ع) آن را نشانه‌ی پنج گانه مومن بر می‌شمرد اینک به واسطه‌ی شیوع ویروس کرونا در دومین سال به انزوایی غم انگیز برای محبین آل الله مبدل شده و تنگنایی جانگذار برای جاماندگان رقم زده است.

سخت‌گیری میزبان

اعلام نرخ بسیار پایین فوتی نجف و کربلا در عاشورا و تاسوعای حسینی و شروع واکسیناسیون در بسیاری از کشورها به ویژه ایران، کورسوی امید برگزاری راهپیمایی میلیونی اربعین را در دل‌های ایرانیان برافروخت که با خبر مجوز ورود تنها ۶۰ هزار ایرانی و آنهم از طریق هوایی با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی از سوی دولت عراق و اعمال سخت‌گیری‌های داخلی از سوی دیگر رنگ تامل و ناامیدی بر چهره‌ای منتظران پاشید. تکمیل ثبت نام در سامانه‌ی سماح، لزوم تزریق دو دوز واکسن و گذشت بیش از دو هفته از دریافت دز دوم، انجام آزامایش پی‌سی‌آر ۷۲ ساعت قبل از پرواز در کنار قیمت میلیونی پروازها ( نرخ مصوب ۵ میلیون برای رفت و برگشت بدون احتساب بازار سیاه) تنها موانع رسیدن به این فیض عظیم نبود.

بازار سیاه بلیط پرواز و رویای رسیدن به حرم

کسانی که پیش از این سفر هوایی در اربعین را تجربه کرده باشند می‌دانندکه یافتن بلیط هوایی برای این سفر شاید بیشتر شبیه یک رویا باشد. چرا که انحصار سازمانی از سویی و فروش بلیط‌ها بالاتر از نرخ توافقی از سوی دیگر دست کاربران عادی را از این فرصت کوتاه می‌دارد و عملا کسانی که بهره‌مند از موقعیت خاصی نباشند حداقل در شهر تبریز که نگارنده پیش از این تجربه مواجه با مشکلاتی از این دست را دارد، به سختی و به ندرت می‌توان شانس نشستن در صندلی هواپیمایی از تبریز به مقصد نجف را کسب نمایند.

تمام نکات موجود را برای سال جاری اینگونه باید تصور کرد که به خاطر الزام سفر هوایی و وجود محدودیت در تعداد پروازها رقابتِ شاید ناجوانمردانه‌ای برای رسیدن به بلیط پرواز اربعین به راه اندازد.

حذف کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال!

تامل در فلسفه‌ی عزاداری سیدالشهدا و حتی زیارت اربعین ما را به این امر خطیر مرهون می‌سازد که آماج تمام این دستگاه برای تداوم فرهنگ عاشورایی و تربیت نسلی حسینی است. نسلی که پرچم‌دار سعادت بشریت به زعامت امام منتظر خواهد بود و بی شک یکی از مهم‌ترین مولفه‌های این امر حضور در اجتماعات مذهبی و حسینی می‌باشد؛ اتفاقی که در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته است.

زیارت اربعین اگر برای پیرغلامان و ریش سفیدان حکم تجدید قوا دارد برای کودکان و نوجوانان به سان بذری است که محبت سیدالهشدا(ع) را در دل‌هایشان می‌کارد و می‌پروراند. نکته‌ی محوری و اساسی که گویا مورد غفلت عامدانه و یا جاهلانه‌ی وزارت کشور، وزارت بهداشت و ستاد اربعین قرار گرفته و به همین واسطه دست خیل عظیمی از خانواده‌های ایرانی که حتی موفق به پشت سر گذاشتن هفتاد خان رستم ثبت نام شده بودند؛ را در پوست گردو نهاده است.

شرط واکسن برای کسانی که نوبتشان نرسیده است!

ماجرا به همین سادگی است؛ اگر خانواده‌ای تصمیم به حضور در زیارت اربعین داشته باشند، پس از ثبت مشخصات خود و کودکشان با این اخطار مواجه می‌شوند که کد ملی کودک در لیست دریافت‌کنندگان واکسن قرار ندارد. کودک یا نوجوانی که هنوز بازه‌ی زمانی دریافت واکسن توسط وزارت بهداشت برایش گشوده نشده است، این موقعیت را لحاظ کنید با مسابقه‌‌ای که مسئولین مربوطه برای السابقون در ثبت نام لحاظ کرده‌اند و اندک تعللی سامانه را برای ثبت نام از دسترس خارج می‌کند.

طی تماس مردمی با سامانه سماح نیز پاسخ‌هایی چون “این مشکل پیش بینی نشده، نمی‌شه کاریش کرد، سامانه در دسترس ما نیست، از وزارت کشور و بهداشت پیگیر باشید…” دریافت می‌شود؛ و نهایت امر اینکه والدین خودشان در سامانه ثبت نام کنند و برای کودک ویزای مجزا بگیرند! این امر شاید در زمانی دیگر قابلیت اجرا داشته باشد اما در زمانی که نه تکلیف پروازها مشخص است و نه ظرفیت زائر به وفور؛ عملا از سر باز کردن مخاطب است.

مردم را به زور نمی‌شود به بهشت برد!

به قول آن مقام با تدبیر! که می‌گفت «نمی‌شود مردم را به زور به بهشت برد» متاسفانه اینک شرایط در هم پیچیده و به نظر همچنان دور از تدبیر، مردم را به زور از رسیدن به بهشت حسینی وا می‌گذارد. در کنار رعایت تمام دستورالعمل‌ها و پایبندی تام بر دستورات وزارت بهداشت عدم وحدت دستگاه‌های مسئول در رابطه با اربعین حسینی مردم را در سردرگمی فرو برده است.

شنیدن اخبار از سهولت سفر و تجمع جمعیت قابل توجهی از ایرانیان دوشادوش هم در کنسرت فلان خواننده‌ی لس آنجلس نشین در ترکیه، بدون نیاز به تزریق دو دز واکسن و عدم نیاز به تایید واکسن کودکان زیر ۱۲ سال بیش از پیش دل‌های مشتاقان را جریحه دار می‌کند و در کنار کارشنکی دولت عراق برای کالایی کردن گردهمایی میلیونی اربعین ایجاد فضای دور از عدالت در انتخاب زائران توسط دستگاه‌های داخلی هشتگ‌های خاصی در فضاهای مجازی به راه انداخته است.

انتهای پیام/