خام‌فروشی منابع ملی کشور را به هدر می‌دهد/ لزوم تعیین عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات سنگ آهن
خام‌فروشی منابع ملی کشور را به هدر می‌دهد/ لزوم تعیین عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات سنگ آهن
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید اعمال عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات سنگ آهن از خام‌فروشی مواد معدنی جلوگیری می‌کند.

به گزارش شمس، رضا علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اعمال عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن، اظهار داشت: جلوگیری از خام‌فروشی یکی از مباحثی است که همیشه در کشور مطرح است، هرچه زنجیره تولید در داخل تکمیل شده و مواد خام در کشور فرآوری شود از یکسو ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌شود و از سوی دیگر اشتغالزایی نیز برای کشور به همراه دارد.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات مواد معدنی فرآوری شده عایدی بیشتری برای کشور دارد، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی مجلس و کارشناسان همواره تحت فشار است تا از صادرات مواد خام جلوگیری کند.

وی اذعان داشت: صادرات مواد آهنی خام بیشترین بخش صادرات مواد معدنی خام را تشکیل می دهد، به همین دلیل درآمد و فرصت‌های شغلی زیادی سهم سایر کشورها می‌شود؛ تولیدکنندگان داخلی باید با سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر جلوگیری از خام‌فروشی همراهی کنند.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سنگ آهن برای تولید فولاد الزامی است، خاطرنشان کرد:  در ماه‌های اخیر برخی از تولیدکنندگان فولاد برای تامین سنگ آهن به دلیل صادرات بی‌اندازه دچار مشکل شده‌اند، بنابراین وزارت صمت به منظور حل این مشکل برای صادرات سنگ آهن عوارض ۲۵ درصدی اعمال کرد.

وی با بیان اینکه مواد معدنی خام و ذخایر کشور به قیمت ناچیز صادر شده و درآمد چندانی از آن به دست نمی‌آید، متذکر شد: منابع فولاد کشور محدود است، بنابراین نباید به دلیل نبود سنگ آهن از فرآوری آن چشم پوشی کرده و فولاد را به صورت خام صادر کنیم، این عملکرد موجب از دست رفتن منابع کشور می‌شود.

انتهای پیام/