حذف لاگون‌های آلوده کننده کارخانه کاوه سودا/ نگرانی آلودگی آب و خاک چه ارتباطی با مسائل سیاسی دارد؟
حذف لاگون‌های آلوده کننده کارخانه کاوه سودا/ نگرانی آلودگی آب و خاک چه ارتباطی با مسائل سیاسی دارد؟
بیگی گفت:به برخی تغییرات در روند مدیریت پساب کاوه سودا اشاره کرد و گفت: حساسیت‌های اجتماعی باعث شده که کارخانه کاوه سودا به سمت حذف لاگون‌ها حرکت کند.

احمد علیرضابیگی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به مسائل زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا و پیگیری‌های متعدد انجام شده در این مورد‌ اظهار داشت: حساسیت اجتماعی که در ارتباط با بحران زیستی کاوه سودا ایجاد شد، مدیریت این بحران زیستی به مطالبه‌ای عمومی تبدیل شد که مایه مسرت و امیداوری بود.

وی افزود: در پی مسائل زیستی مطرح شده در مورد کاوه سودا، جامعه به دنبال اطمینان یافتن از این بود که فرایند مراقبت از محیط زیست در کارخانه کاوه سودا درست انجام می‌شود، این کاری بزرگ و ارزشمند که به سبب ورود رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به این موضوع اتفاق افتاد.

این نماینده مجلس ادامه داد: انتظار از سازمان حفاظت محیط زیست این بوده و هست که به وظایف قانونی خود به درستی و بدون اغماض عمل کند.

بیگی با اشاره به تشکیل کارگروه علمی به مسئولیت دانشگاه تبریز برای بررسی و ارزیابی این موضوع، گفت: نمایندگان مجلس هم خواستند که گروهی کارشناسی و مجرب روند حفاظت از محیط زیست در کاوه سودا را بررسی کنند. این حائز اهمیت است که دانشگاه تبریز این مأموریت را بر عهده گرفته ‌و دانشگاه تبریز با تمام اعتبار علمی خود قبول کرده ‌که مسئولیت این ارزیابی و مطالعه را بر عهده بگیرد.

وی اظهار داشت: طبیعتاً کسانی که عضو این کارگروه شده‌اند، باید بتوانند و همه تلاش خود را انجام دهند که از اعتبار علمی دانشگاه تبریز در انجام این مأموریت صیانت و پاسداری کنند و مبادا در ترکیب این هیئت کسانی باشند که سوابق علمی و اجرایی‌شان انتظارات را برآورده نکند.

این نماینده مجلس افزود: کسانی که این مسئولیت خطیر را پذیرفته‌اند، حتماً آگاه هستند که جامعه انتظار پاسخگویی دقیق و شفاف از دانشگاه تبریز دارد و تا بتواند به آرامش برسد.

بیگی خاطرنشان کرد: البته اینکه هزینه‌های مطالعاتی کارگروه علمی دانشگاه تبریز را کارخانه کاوه سودا پرداخت خواهد کرد، زیاد جالب نیست و انتظار این بود که هزینه این روند در اختیار دانشگاه تبریز قرار بگیرد و دانشگاه مسئول پرداخت هزینه‌های این مطالعه و بررسی باشد، وقتی طرف حساب چنین کارگروهی کارخانه‌ای باشد که خودش در مظان بررسی قرار دارد، ناخوشایند است، هر چند اطمینان داریم اعضای هیئت علمی دانشگاه تبریز با همه توان، از شان اعتبار علمی خود و دانشگاه تبریز پاسداری خواهند کرد.

وی در ادامه به برخی تغییرات در روند مدیریت پساب کاوه سودا اشاره کرد و گفت: حساسیت‌های اجتماعی باعث شده که کارخانه کاوه سودا به سمت حذف لاگون‌ها حرکت کند و اثرات پساب خروجی پرحجم خود را از طریق فیلتر پرس تا حدودی کاهش دهد و به بستر دریاچه ارومیه هدایت کند، اما حتماً شرایط جدید نیازمند مطالعه و بررسی است که هیئت دانشگاهی این موضوع را هم مورد ارزیابی قرار دهند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در روش مدیریت پساب با لاگون که در اجرای آن اشکالات عمده‌ای وجود داشت، شائبه نفوذ به آب‌های زیر سطحی و آلایندگی از طریق تبخیر هم اتفاق افتاده است، با اینکه سال‌ها از زمان فعالیت این کارخانه می‌گذرد، چرا تا قبل از حساسیت‌های مردم، رسانه‌ها و نمایندگان مجلس این توجه‌ها نشده بود؟

بیگی افزود: اگر بنا باشد که پساب کاوه سودا از طریق کانال و پس از عبور از فیلتر پرس به بستر دریاچه ارومیه انتقال یابد، باید بررسی‌های لازم انجام و اطمینان کسب شود که موارد آلاینده در پساب کاوه سودا حذف می‌شود و به اکو سیستم پارک ملی دریاچه ارومیه آسیبی وارد نخواهد شد. قطعاً انجام چنین کاری به بررسی‌های فنی و کارشناسی نیاز دارد و انتظار داریم که سازمان حفاظت محیط زیست به تکلیف خود در صیانت از محیط زیست به درستی عمل کند.

وی تصریح کرد: اگر در ارتباط با نحوه مدیریت اصولی پساب و پسماند کارخانه کاوه سودا به نتایج درست نرسیده و اطمینان لازم داده نشود، حتماً این دغدغه را با مردم در میان خواهیم گذاشت و ما از همه ابزارهای قانونی و جایگاه نظارتی مجلس جهت تحقق این امر استفاده خواهیم کرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس سیاسی دانستن پیگیری‌های زیست محیطی بنده از سوی مسئولان حفاظت محیط زیست را مورد اشاره قرار داد و گفت: آلایندگی یک واحد تولیدی و شیمیایی که یک نگرانی از آلودگی آب و خاک است چه ارتباطی با مسائل سیاسی و جناح چپ و راست دارد؟ نباید شرایطی ایجاد شود که افراد متخلف به جهت فرار از پیگیرد قانونی به واسطه قصوری که در انجام وظایف قانونی خود داشته‌اند، در پشت گروه‌های سیاسی پنهان شوند. معتقدم سازمانی که باید در جایگاه مطالبه گری برای حفاظت از محیط زیست باشد، نباید خود را مدافع یک واحد آلاینده کند چراکه این موضوع اعتبار کل سازمان را در نزد مردم خدشه دار می‌کند.