حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها در تبریز «۲۰ درصد»/ مستاجران اظهارنامه بدهند
حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها در تبریز «۲۰ درصد»/ مستاجران اظهارنامه بدهند
رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا قرارداد اجاره مستاجران باید برای یکسال دیگر و با افزایش ۲۰ درصدی تمدید شود. مالک حق بیرون انداختن مستاجر را ندارد و قانون از مستاجر حمایت می کند.

«اسماعیل نعمتی» در گفت‌وگو با خبرنگار شمس در واکنش به گلایه خبرنگار این رسانه از بی‌توجهی برخی از صاحب‌خانه‌ها به مصوبه‌ رشد‌ حداکثر ۲۰ الی ۲۵ درصدی اجاره‌بها‌ در تبریز عنوان کرد: همانطور که در رسانه ملی و شبکه‌‎های اجتماعی اعلام شد، قانونگذار به تمدید خودکار قراردادهای اجاره با قیمت مصوب رأی داده و بر این اساس، همه قراردادهای جاری در سال‌جاری، به‌صورت خودکار و با افزایش حداکثر ۲۰ درصدی در شهر تبریز معتبر خواهد بود.

وی افزود: با این حساب، همه قراردادهای اجاره که تا تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ تمدید نشده‌اند، درصورت تمایل مستأجر به تداوم سکونت، می‌تواند برای یک سال دیگر حداکثر با نرخ‌ مصوب ۲۰ درصد تمدید شود.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز در پاسخ به این سوال که اگر صاحب خانه‌ای به این مصوبه بی‌توجه بود، مستأجر از چه طریقی می‌‎تواند پیگیری کند، مطرح کرد: اگر مالکان نسبت به تمدید قرارداد اجاره اقدام نکنند، قرارداد به صورت خودکار تمدید شده محسوب می‌شود. اما به مستاجران توصیه می‌کنیم اگر یک ماه از مهلت قراردادشان گذشته و مالکان از این قانون تمکین نکردند، از طریق دفاتر خدمات قضایی و ارسال اظهارنامه قانونی، برای تمدید قرار داد اعلام آمادگی کنند و در همان ملک  بنشینند. شورای حل اختلاف برای این ملک دستور تخلیه نمی‌دهد مگر اینکه مالک، ملک یا واحد مورد اجاره را به فروش برساند و به قاضی با مدارک مستند و قانونی به اثبات برساند که فروش واقعی‌ست و یا برای تخریب، بازسازی یا تعمیر نسبت به اخذ پروانه ساختمانی از مراجع ذیربط اقدام کرده باشد که این امر هم باید توسط مراجع رسمی تایید شود.

این مقام مسئول یادآور شد: مستاجران فقط می‌توانند از طریق دفتر خدمات قضایی به مالک اظهارنامه بفرستند و درخواست تمدید قرارداد بکنند و مالکین معترض از طریق دفاتر خدمات قضایی و شورای حل اختلاف حق اقدام قانونی دارند.

وی افزود: توصیه می‌کنیم مالکین انصاف داشته باشند و با همان مبلغ ۲۰ درصد، قرارداد اجاره را تمدید کنند. مستاجران نیز حتما اظهار نامه بدهند و برای تمدید اجاره به صورت مستند قانونی اعلام آمادگی کنند.

گفت‌وگو از: میلاد نوروزی

انتهای پیام /

  • نویسنده : میلاد نوروزی