جمهوری آذربایجان رتبه اول صادرات خارجی ارس
جمهوری آذربایجان رتبه اول صادرات خارجی ارس
یکی از اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور فراهم کردن امکان حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی به نفع سرزمین اصلی است.

به گزارش شمس، هرگونه تولید و صدور کالا از مناطق آزاد در حکم صادرات بوده و رشد این رقم تابعی از درخواست واردات کالا و خدمات از سرزمین اصلی و کشورهای خارجی است.موقعیت استراتژیکی منطقه آزاد ارس در شمالغرب کشور با وسعت ۵۱ هزار هکتاری به دلیل هم مرز بودن با سه کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خود مختار نخجوان همچنین نزدیکی آن به کشور های ترکیه و عراق و در نهایت همجواری جغرافیایی با کشورهای CISدر مجموع با هدفگذاری بازار ۶۰۰ میلیون نفری منجربه ایجاد ظرفیت های اقتصادی بسیار مناسب در بین مناطق آزاد کشور شده است.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس توانسته است در سال ۹۷ ، صادرات ۲۵۱ میلیون دلاری کالا و خدمات را در کارنامه خود به ثبت برساند. به گفته مدیرعامل منطقه آزاد ارس، این میزان صادرات ماحصل فعالیت ۱۵۲شرکت تولیدی و صنعتی و ۴۲واحد کشاورزی دارای پروانه بهره برداری مستقر در این منطقه و صدور هزار و ۶۵۰ گواهی تولید است که با سرلوحه قرار دادن سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان مهمترین خواسته رهبر معظم انقلاب در زمینه های معدن، صنعت، عمران، بازرگانی، کشاورزی، انبارداری و واردات خودرو محقق شده است.
شرکت های منطقه آزاد ارس ۸۶ میلیون دلار صادرات قطعی(خارجی)، ۳۰ میلیون دلار صادرات مجدد، ۱۱۴ میلیون دلار صادرات حاصل از تولید به سرزمین اصلی و ۲۱ میلیون دلار صادرات کالاهای داخلی انجام شد.

صادرات خارجی ارس ۸۶ میلیون دلار شد
محسن نریمان با اشاره به کشورهای هدف صادراتی ارس می گوید: کشورهای آذربایجان، ترکیه، روسیه، عراق، ازبکستان، گرجستان، افغانستان، آلمان و امارات متحده عربی در جمع بازارهای هدف محصولات تولیدی ارس هستند.

جمهوری آذربایجان رتبه اول صادرات خارجی
عمده بازارهای صادرات خارجی منطقه آزاد ارس کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و فدراسیون روسیه هستند که در مجموع ۷۷ درصد سهم صادرات خارجی را به خود اختصاص داده اند.
نریمان بیشترین میزان صادارت منطقه به خارج از کشور را جمهوری آذربایجان اعلام و اضافه می کند: جمهوری آذربایجان با جذب ۳۲ درصد صادارت واحدهای تولیدی ارس عنوان نخست مشتری منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد ارس جمهوری آذربایجان با خرید ۶ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۷۸۰ کیلوگرم کالا به ارزش ۲۸ میلیون و ۲۰ هزار و ۲۸۳ دلار در کانون توجه تجار این کشور همسایه قرار دارد.

نریمان می افزاید: ترکیه نیز با جذب ۲۷ درصد تولیدات ارس به وزن ۴۵ میلیون و ۶۲ هزار و ۹۰۵ کیلو کالا به ارزش ۲۲ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۱۸۰ دلار جایگاه دوم مشتریان عمده را از آن خود کرده است.

وی در خصوص صادرات به فدراسیون روسیه نیز می گوید: این همسایه شمالی کشورمان در سال گذشته ۱۵ میلیون و ۲۷۹ هزار و ۸۸۲ دلار کالا به وزن ۱۴ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۶۹۵ کیلو گرم از واحدهای تولیدی فعال در منطقه آزاد ارس خریداری کرده است.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس در خصوص میزان افزایش صادرات سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال های گذشته هم می افزاید: در سال ۹۵ ارزش صادرات ارس به کشورهای خارجی ۳۵ میلیون دلار و در سال ۹۶ حدود ۶۳ میلیون دلار بود که در سال گذشته این رقم با ۳۵ درصد افزایش به بیش از ۸۶ میلیون دلار رسید.

نریمان میانگین قیمت تمام شده کالاهای صادراتی به خارج از کشور در منطقه آزاد ارس را یک دلار و دو سنت اعلام می کند و می افزاید: مقرون به صرفه بودن قیمت تمام شده کالاهای تولیدی با توجه به زیر ساخت های موجود، دانش و فناوری شرکت ها و مواد اولیه موجود که در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی استحصال شده اند ، عامل اصلی تمایل کشورهای همسایه ایران به همکاری با واحدهای تولیدی مستقر در ارس است.

به گفته وی این اقلام صادراتی شامل قیرنفت، گازوئیل، هیدروکربن، فیلم شیرینگ، انواع کیسه، طناب از پلی اتیلن، خشکبار، نخ پلی استر، منسوجات، فلفل، گوجه فرنگی،کیسه جامبوبگ، کارتن خالی، هیدروکروبن و سایر موارد است.

۱۱۴ میلیون دلار صادرات به سرزمین اصلی
نریمان همچنین در خصوصی صادرات کالا به سرزمین اصلی هم می گوید: مشتریان ایرانی انواع کالا از جمله نخ، پروفیل یو پی وی سی، انواع کیسه، ام دی اف ملامینه، پروفیل، تجهیزات گلخانه ای، صفحات کابینت، مبلمان خانگی، فربرقی، باتری خودرو، وانت پیکاپ، اکسل عقب تریلر، وانت دو کابین، کیسه پروپیلن و نخ، شمش آلومینیوم، پروفیل آلومینیوم، منسوج نبافته و نمد، سیلیکون و… را طی سال گذشته از ارس خریداری کرده اند.
وی در این خصوص توضیح می دهد : این اقلام در منطقه آزاد ارس تولید و به داخل سرزمین اصلیصادر شده اند که ۱۱۴ میلیون دلار ارزش دارد که در سال ۹۶ ارزش آن ۹۰ میلیون دلار بوده و در سال گذشته رشد ۲۴ میلیون دلاری را برای آن شاهدیم.

رشد ۱۰ میلیون دلاری صادرات سرزمین اصلی به خارج از کشور

مدیرعامل منطقه آزاد ارس در خصوص کالاهای ایرانی تولید و صادر شده از این منطقه نیز می افزاید: این کالاها به ارزش ۲۱ میلیون دلار ازجمله انواع قیرنفت، روغن هیدرولیک، گلخانه با تجهیزات کامل، مبلمان، تینر، حلال، هیدروکربن، الیاف، لوله و پروفیل آهنی، اتصالات، انواع رنگ، ماشین آلات، مواد شیمیایی و… می باشد.

نریمان اضافه می کند: این میزان صادرات نسبت به سال ۹۶ افزایش ۱۰ میلیون دلاری را نشان می دهد.
به گفته نریمان میزان کل صادرات سال ۱۳۹۷منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس ۲۵۱ میلیون دلار بود و علی رغم تحریم های شدید اقتصادی علیه کشورمان این رقم در مجموع افزایش ۱۲میلیون دلاری نسبت به سال ۱۳۹۶را شاهد است.