جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن پیوست
جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن پیوست
آیین الحاق شهر جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن همزمان با هفته دولت در منطقه آزاد ارس برگزار شد.

به گزارش شمس، همزمان با چهارمین روز برگزاری سمینار بین المللی جامعه ایمن و با امضای تعهدنامه توسط رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و پرفسور دیل هانسون مدیر بخش گواهینامه‌های شبکه جهانی جوامع ایمن، جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن پیوست.

به این ترتیب شهر جلفا به جمع ۴۰۸ جامعه ایمن برای ۸۶ میلیون نفر از مردم جهان محلق شده و به صورت رسمی به عنوان یک شهر ایمن به جهان معرفی شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در این مراسم عنوان کرد: الحاق شهر جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن، مصداق بارز تلاش برای دستیابی به بلد امین است.

محسن نریمان افزود: پروژه ایجاد جامعه ایمن، ارتقای کیفیت زندگی مردم، بهبود شرایط کار و آموزش و بهبود خدمات گردشگری از سال ۱۳۹۶ با عنوان پروژه ارس ۲۰۲۰ تعریف و اجرا شده است.

وی تاکید کرد: منطقه آزاد ارس هدف رسیدن به الگوی جامعه ایمن را دنبال می کند و تلاش می‌کند با رعایت استانداردهای بین المللی، استاندارد زندگی در این منطقه را بالاتر ببرد.

امام جمعه منطقه آزاد ارس نیز در آیین الحاق شهر جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن، گفت: داشتن انسان خوب، به منزله داشتن خانواده خوب و داشتن خانواده خوب منجر به یک شهر خوب خواهد بود. شهرهای خوب و ایمن نیز در نهایت منجر به داشتن یک دنیای خوب خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین سالار سنجری افزود: پیشنهاد ما تشکیل کمیته معنویت در جوامع ایمن است تا بتواند تصمیمات را در راستای آموزه های دینی و مسائل معنوی سازمان داده و نفسانیت ها و منافع شهری را کم کند. کمیته معنویت می تواند روح این حرکت بزرگ باشد.

مدیر بخش گواهینامه های شبکه جهانی جوامع ایمن نیز در این مراسم ابراز داشت: هرساله ۴.۸ میلیون نفر به دلیل حوادث در جهان جان خود را از دست می‌دهند، در حالیکه این فقدان ها جبران ناپذیر هستند.

پرفسور دیل هانسون خاطرنشان ساخت: تصمیمات فردی، محیط فیزیکی و محیط اجتماعی در اجتناب از آسب ها مهم هستند و اعمال قانون به همراه آموزش در سطوح مختلف می تواند در این زمینه مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: چالش مصدومیت ها، چالش مهمی برای دولت هاست و در منطقه آزاد ارس وارد این تغییر می شویم که جامعه ای با کمترین میزان چالش مصدومیت داشته باشیم.

رئیس مرکز بین المللی جوامع ایمن در ایران نیز گفت: ارس تلاش های زیادی انجام داد تا حتی یک سال زودتر به این حد از آمادگی برسد. ارس نیز به صورت عاقلانه هدف ۳ ساله ای برای خود تعریف کرده و ظرف ۲ سال به این هدف رسیدند.

همایون صادقی تصریح کرد: کاری که منطقه آزاد ارس در زمینه ایمنی ترافیکی، ایمنی محیطی و ایمنی جاده و استفاده از اطلاعات GIS انجام داده است، شایسته تقدیر است. این کارها هم در برون شهری و هم در درون شهری انجام شده است که در ایران بی نظیر است.

وی افزود: مناطق آزاد در زمینه جوامع ایمن نقش مهمی دارند. ما اخیرا با ۳ شهر ایران در این حوزه کار کرده ایم و بهترین نتیجه را در منطقه آزاد ارس گرفتیم.

مدیر مرکز بین المللی ارزیابی جوامع ایمن نیز در این آیین یادآور شد: هزینه سالانه مصدومیت ها در ایران ۷۸ میلیارد دلار و این هزینه در جلفا حدود ۱۰.۸ میلیون دلار است. این در حالیست که کاهش مصدومیت ها می تواند باعث صرفه جویی در بودجه ملی شود.

گلبراد شوبزگ ادامه داد: برای نمونه فقط در جلفا می توانید با رعایت شرایط تاکید شده جوامع ایمن حدود ۳.۲۴ میلیون دلار در سال صرفه جویی کنید.

وی اظهار کرد: اولویت ما حل مشکلات ترافیک، کاهش حوادث از جمله حوادث کار، کاهش خشونت  علیه زنان و کودکان است و بیشتر فعالیت های خود را روی این موضوعات متمرکز کرده ایم.

شایان ذکر است عملکرد شهر جلفا در بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی جامعه ایمن به عنوان تجربه موفق انتخاب گردید.

در ادامه مراسم، جشن الحاق شهر جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن با بریدن کیک و اجرای موسیقی توسط گروه موسیقی باریش ادامه یافت.

صنایع دستی منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا نیز در حاشیه آیین الحاق شهر جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن در معرض دید شرکت کنندگان در این مراسم قرار گرفت.

انتهای پیام/