جزئیات برنامه دولت برای ساماندهی دریاچه ارومیه/ رییس جمهور به طور ویژه پیگیر شرایط دریاچه است
جزئیات برنامه دولت برای ساماندهی دریاچه ارومیه/ رییس جمهور به طور ویژه پیگیر شرایط دریاچه است
وزیر نیرو با تشریح جزئیات برنامه دولت مردمی برای ساماندهی دریاچه ارومیه، گفت: رئیس جمهور به طور ویژه پیگیر شرایط دریاچه است.

به گزارش شمس، علی‌اکبر محرابیان، با بیان اینکه دریاچه ارومیه از اهمیت ملی، بین‌المللی و اکولوژیکی برخوردار است، اظهار کرد: باید از تمام ظرفیت کشور و منطقه برای احیای صحیح این دریاچه استفاده کنیم.

وی با تشریح طرح‌های احیای دریاچه ارومیه، گفت: با مصوبه‌ای که دولت در هفته گذشته تصویب کرد، باید در سیاست‌های احیای دریاچه ارومیه بازنگری شده و طرح‌های نیمه‌تمام را هر چه سریع‌تر تکمیل کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به ضرورت رفع مشکلات فنی و تکمیل تونل انتقال آب اروميه، افزود: انتقال پساب بهداشتي شهر تبريز و اروميه به این درياچه نخستین طرحی که در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.
محرابیان با بیان اینکه برای احیای این دریاچه باید در بخش سیاست‌ها، ساختارها و مدیریت آب تلاش مضاعفی صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: یکی از موضاعات مهم مدیریت آب در بخش کشاورزی است که از سال ۱۳۸۰ تا به امروز سطح زیر کشت در منطقه ۳.۵ برابر افزایش داشته که حاکی از مصرف فراوان آب است.

وي با اشاره به اینکه دولت اهمیت بسیار زیادی برای احیای دریاچه ارومیه قائل است، گفت: مهم‌ترين روش براي احياي این درياچه استفاده از شيوه‌هاي نوين آبياري و بازچرخاني آب است زيرا بايد مصرف آب اين اراضي به شدت كاهش يافته و سهم آب درياچه حفظ شود.

این گزارش می‌افزاید، تعجیل دولت قبل برای بهره‌برداری از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه باعث ایجاد آسیب و مشکلات شده که تاخیر در بهره‌برداری آن سبب گردیده که تدابیری برای رفع این مشکلات اتخاذ شود. همچنین بر اساس اطلاعات و آمار موجود، حجم آب موجود دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۸ تیر سال ۹۴ به زیر یک میلیارد مترمکعب رسیده بود که امروز علی‌رغم بارش‌های کم‌تر، حجم موجود آب دو میلیارد و ۱۲۰ میلیون مترمکعب است.

انتهای پیام /