تولید ۳۹ هزار تن هلو در آذربایجان‌شرقی/ صادرات هلو به روسیه و کشورهای همسایه
تولید ۳۹ هزار تن هلو در آذربایجان‌شرقی/ صادرات هلو به روسیه و کشورهای همسایه
رخ افروز گفت: سطح زیر کشت باغات هلو سه هزار و ۱۰۰ هکتار با تولید ۳۹ هزار و 285 تن رتبه سیزدهم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش شمس، علی رخ افروز در حاشیه دومین جشنواره استانی هلوی شهر شندآباد با اشاره به وضعیت باغات هلو در استان اظهار داشت: سطح زیر کشت باغات هلو سه هزار و ۱۰۰ هکتار با تولید ۳۹ هزار و ۲۸۵ تن رتبه سیزدهم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: حدود ۳۵ درصد محصول معادل ۱۳ هزار و ۷۴۹ تن به صورت فرآوری شده در واحدهای فرآوری استان و کشور مصرف می‌شود و حدود ۶۵ درصد معادل ۲۵ هزار و ۵۳۶ تن به صورت تازه خوری در داخل استان و استان‌های همجوار مصرف می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه به دلیل بالا بودن کیفیت، محصول تولیدی به روسیه و کشورهای همجوار صادر می شود، گفت: شهرستان شبستر از مجموع بیش از سه هزار و ۱۰۰هکتار از باغات هلو در استان ، حدود ۳۹ درصد سطح زیر کشت باغات هلو در سطح استان دارد و در تولید هلو جزو شهرستان های برتر تولید هلو در استان بوده است.

وی افزود: شهرستان شبستر بیشترین سطح زیرکشت باغات هلو به مساحت حدود هزار و ۲۱۸ هکتار رتبه اول را در استان به خود اختصاص داده است.

رخ افروز با اشاره به متوسط تولید هلو در سطح کشور و استان نیز گفت: متوسط تولید هلو در سطح کشور در هکتار ۱۱.۵ تن و در استان ۱۲ تن در هکتار است که این مقدار در باغات درجه یک ۴۵ تن می‌باشد.