تولید کنندگان، رزمندگان جنگ اقتصادی کشور هستند
تولید کنندگان، رزمندگان جنگ اقتصادی کشور هستند
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که به تمامی عزیزان بخش خصوصی که مجاهدان اقتصاد کشور هستند، افتخار می‌کنیم، اظهار کرد: تولید کنندگان امروز، رزمندگان جنگ اقتصادی کشور هستند.

به گزارش شمس، حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز افزود: متاسفانه نتوانستیم از منبع ارزشمند نفت که در اختیار داریم، به نحو احسن استفاده کنیم و فقط خام فروشی کردیم، اگر می‌توانسیتم از منبع ارزشمند نفت استفاده کنیم، قطعا اقتصاد کشور شکوفا می‌شد.

وی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به رونق تولید از سوی مقام‌معظم رهبری، بیان کرد: این نامگذاری، توجه به پیش بینی‌ها درباره افزایش کارشکنی های بیگانگان و بهترین مقایسه‌ی این دشمنی‌ها است، ما می‌توانیم با دشمنی‌ها و توطئه‌های دشمنان مقابله کنیم.

به گزارش ایسنا، وی با تاکید بر این‌که بهترین راه مقابله با بیگانگانی که مخالف رشد کشور ما هستند، تولید و رونق تولید است، گفت: مسئولان باید توجه داشته و تولید داخلی را اساس کار خود قرار دهند،قطع وابستگی به صادرات نفت خام، توجه به پیشران‌های اقتصادی و تغییر نگاه مسئولان و دستگاه‌ها به تولیدکنندگان و مدیریت اقتصادی باید مورد توجه قرار بگیرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری، رونق تولید را نیازمند توجه به نیروی انسانی، سرمایه فناوری و مدیریت اقتصادی دانستند، ایشان نیروی انسانی را بی نظیر شمرده و فرمودند این واقعیت همواره مورد اذعان برخی اندیشمندان قرار دارد.

وی تاکید کرد: ما نباید از دشمن و آمریکا بترسیم، برخی اوقات سخنانی می‌شنویم که نشان از ترس از دشمن است درحالی که نباید بترسیم، این دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته و توطئه کرده ولی موفق نشده است.

وی با بیان این‌که آمریکا و اروپا در این چهل سال هر اقدامی علیه جمهوری اسلامی انجام دادند ولی به نتیجه نرسیدند، تصریح کرد: دشمنان نتوانسته‌اند مانع حرکت و پیشرفت جمهوری اسلامی شوند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که تولید داخل، رمز پیروزی ما است، گفت: رمز موفقیت ما در بحث اقتصاد مقاومتی، ترویج فرهنگ مصرف تولید داخلی است، تولید داخلی را انجام می‌دهیم ولی باید به ترویج فرهنگ مصرف تولید داخل نیز توجه زیادی داشته باشیم.

وی متذکر شد: بانک‌های کشور باید برای سرمایه گذاری و کمک به سرمایه گذاری‌ها وارد میدان شوند و با ارائه‌ی تسهیلات کم به سرمایه گذاران کمک کنند.

حجت الاسلام آل هاشم با تاکید بر این‌که اقتصاد کشور باید در دست مردم باشد منتها به اهلش واگذار شود، افزود: وجود مشکلاتی در ارتباط با کارخانجات، نشات گرفته از این بود که به اهلش واگذار نشده بود.

وی تاکید کرد: اقتصاد نباید دولتی باشد بلکه باید به مردم واگذار شود، در این صورت می‌توانیم ادعا کنیم اقتصاد کشور را نجات داده ایم.

وی با بیان این‌که اقتصاد کشور را نباید به نفت وابسته کنیم، گفت: یکی از خیانت‌های رژیم‌ گذشته این بود که اقتصاد کشور را فقط وابسته به نفت کرده بود، در حالی که ما می‌توانیم معدن را جایگزین نفت کنیم تا از وابستگی به نفت در امان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امروزه نمی‌توان از تولیدکنندگان کالا انتظار داشت بر تمامی فرآیندهای صادراتی تسلط داشته باشند، در حال حاضر ، نقل و انتقال پول، حمل و نقل محصولات صادراتی، موانع گمرگی، نبود تضمین صادراتی مناسب، بسته بندی نامناسب صادراتی، عدم مدیریت بازارها و کمبود پروازهای مستقیم به شهرهای هدف صادراتی از مشکلات اصلی صادرات غیرنفتی کشور است.

نماینده ولی فقیه در استان تنها راه نجات اقتصاد کشور را توسعه‌ی صادرات غیرنفتی دانست و گفت: با توجه به این‌که بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان و جاده ابریشم در استان ما قرار دارد، آذربایجان شرقی باید با بهره‌گیری از این دو ظرفیت بتواند در توسعه‌ی صادرات غیر نفتی نیز سرلوحه شود.