تولید بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ تن گل‌محمدی در آذربایجان‌شرقی/ اروپا با اسانس ایرانی خوش‌بو می‌شود
تولید بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ تن گل‌محمدی در آذربایجان‌شرقی/ اروپا با اسانس ایرانی خوش‌بو می‌شود
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از تولید بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ تن گل محمدی در این استان خبر داد.

به گزارش شمس، محمدباقر بی‌پروا صبح روز گذشته در نشست علمی گل‌محمدی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در تولید و فرآوری در محل فرمانداری شهرستان اسکو اظهار کرد: سطح زیر کشت و تولید گل‌محمدی در استان، یک‌هزار و۴۶۹ هکتار است که از این میزان یک‌هزار و ۳۹۶ هکتار آن بارور و ۷۴ هکتار نیز غیربارور است.

وی افزود: براساس برآوردهای اولیه میزان تولید گل‌محمدی در سال‌جاری بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ تن برآورد می‌شود و متوسط عملکرد در هکتار ۳.۵ تا ۴ تن است، حدود ۳۰ درصد تولید معادل یک‌هزار و  ۶۵۰ تن برای مصرف در تهیه محصولات خانگی اعم از مربا و شربت و غیره مصرف می‌شود و هفتاد درصد بقیه معادل ۳ هزار و ۸۵۰ تن در زمینه فرآوری گل‌محمدی، گلاب و اسانس غیره مصرف می‌شود.

وی به صادرات گل‌محمدی نیز اشاره کرد و گفت: در استان  بیست واحد در زمینه فرآوری گل‌محمدی مانند گلاب، اسانس و بسته‌بندی گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند که قسمت اعظم محصولات تولیدی به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و روسیه صادر می‌شود.

بی پروا بیان داشت: ارقام بومی گل‌محمدی  ۹۵ درصد سطح زیر کشت استان را تشکیل می‌دهد و پنج درصد ارقام اصلاح شده به صورت کشت بافتی است. استان آذربایجان‌شرقی از مجموع بیش از ۱۴ هزار هکتار گل‌محمدی در کشور حدود ۱۰ درصد سطح زیر کشت باغات گل‌محمدی در کشور را دارد و مقام پنجم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سطح زیر کشت گل‌محمدی در شهرهای اسکو، آذرشهر، مرند، شبستر، مراغه، عجب‌شیر، تبریز قرار دارد، یادآور شد: شهرستان‌های اسکو و آذرشهر به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند و از قطب‌های مهم تولید گل‌محمدی و فرآورده‌های آن در استان هستند.

بی‌پروا ادامه داد: سه شرکت صنایع تبدیلی فعال در زمینه گل‌محمدی در اسکو با برندهای شرکت کیمیا مهر، عصاره ناب سهند (شربت و عرقیجات گیاهی رازقی) و شرکت آقای امینی فعالیت می‌کنند همچنین تعداد ۱۵۰ واحد به طور سنتی و یا به صورت مشاغل خانگی مشغول گلاب‌گیری یا تولید سایر فرآورده‌های این محصول هستند.

بی‌پروا متذکر شد: با توجه به اینکه گل‌محمدی الگوی کشت جایگزین در دریاچه ارومیه قرار گرفته است، ما در دو بخش توسعه آن را در باغبانی مدنظر قرار داده‌ایم. گل‌محمدی در حوزه دریاچه ارومیه مخصوصاً شهرستان اسکو به عنوان جایگزین است و در اصلاح باغات استفاده می‌کنیم.

وی ابراز کرد: خوشبختانه صندوقی داریم که اعتبارات و تسهیلات کم بهره با ۴ درصد در اختیار فعالان بخش قرار گرفته می گیرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه ما باید تخصصی‌تر به موضوع تولید و کشت گل‌محمدی بپردازیم، تصریح کرد: ما باید از ارقام جدید و اصلاح شده در استان و کشورمان استفاده کنیم و این محصول را توسعه بدهیم به همین منظور دو واحد کشت بافت قوی در استان آماده به کار است که با آنها قرارداد بسته‌ایم تا کشت بافت گل‌محمدی را تولید کنند. کشت بافتی که عاری از بیماری‌ها و سایر مسائل است و در عین حال اصلاح شده است. در این بخش هم بیشتر فعالیت می‌کنیم و قصد داریم ادامه دهیم.

بی‌پروا اذعان داشت: از این به بعد توسعه گلستان‌های گل‌محمدی باید به صورت مدرن و تخصصی باشد و کاشتن در حاشیه مسئله جنبی باشد، چرا که در آن صورت تولید اقتصادی نمی‌شود.

وی همچنین بر تامین گل‌محمدی مورد نیاز کارخانجات به صورت تخصصی تاکید و اضافه کرد: جهاد کشاورزی استان با ارائه تسهیلات و اعتبارات دریاچه ارومیه به صورت ۱۰۰ درصد در خدمت بهره‌برداران است که محصول گل‌محمدی را توسعه بدهند.

سرپرست معاونت بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی نیز گفت: در استان ما هم اسانس و هم عرقیات گل‌محمدی تولید و به کشورهای خارجی حتی اروپا صادر می‌شود.

ایاز برنو با اشاره به اینکه در استان ۲۵ واحد فرآوری گل‌محمدی فعالیت می‌کنند، افزود: در استان گل‌محمدی به صورت مربا،گلاب، اسانس و روغن گیاهی فرآوری می‌شود.

وی تاکید کرد: بدترین شکل صادرات، صادرات ماده خام است مثل نفت. ما باید محصول نهایی را صادر کنیم به خاطر آن باید در صنعت، سبدمان متنوع باشد یعنی هم غنچه باشد، هم گل خشک و هم اسانس و عرقیات.

برنو ادامه داد: در آذربایجان‌شرقی ۱۵ هزار نفر دانش‌آموخته بخش کشاورزی در دانشگاه‌های مختلف تلاش می‌کنند تا دانش وارد بخش کشاورزی شود و ما نیز از این ظرفیت باید بیشترین بهره را بیریم.

فرماندار اسکو نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرک صنعتی شهید نیرومند اسکویی به وسعت ۷۰ هکتار آماده است، خاطرنشان کرد: قطعات فاز اول این شهرک واگذار شده است و اقدامات احداث تعدادی از واحدهای تولیدی نیز آغاز شده است و این شهرک، تنها است که در استان خوشبختانه در ارتباط با آب، برق و گاز هیچ مشکلی ندارد.

حسین فیروزی افزود: اقدامات فاز توسعه شهرک شهید نیرومند اسکویی به مساحت ۱۰۵ هکتار انجام شده و کلنگ‌زنی آن جز برنامه‌های آینده است. این شهرک هم از نظر موقعیت استقرار و هم شرایط اقلیمی خیلی مناسب و ایده‌آل است در آینده اتوبان آزادراه شهید کلانتری از ورودی این شهرک می‌گذرد که از نظر راه دسترسی نیز موقعیت خوبی دارد.

وی ادامه داد: کارگاه‌هایی که به صورت خانگی و واحدهای کارگاهی و صنفی در شهرستان اسکو فعالیت می‌کنند را باید با تشکیل تعاونی یا روش‌های دیگر ساماندهی کنیم در این حوزه، از بابت سرمایه‌گذاری و تسهیلات خوشبختانه مشکل نداریم، بنا داریم دبیرخانه دائمی جشنواره گل‌محمدی فعال شود و موارد و مسائل از این طریق پیگیری شود.

فرماندار اسکو اظهار کرد: فضا برای تولید، فرآوری و صادرات گل‌محمدی در شهرستان اسکو مناسب است یک زمانی ما نگرانی داشتیم که اگر تولید باشد، محصولات روی دست تولیدکننده می‌ماند ولی الان تولید کننده ما آقای قدیمی ۶ ماه قبل محصولاتش را پیش فروش و در نهایت صادر می کند که این یک ظرفیت بزرگی نه تنها برای شهرستان اسکو حتی برای استان است.

دبیر اجرایی خانه کشاورز آذربایجان شرقی نیز گفت: گل محمدی به عنوان جایگزین بعضی محصولات مثل انگور می تواند قرار گیرد چرا که محصولی کم آب بر و مقاوم در برابر خشکسالی است و آسانی کشت و برداشت از ویژگی های آن است. این محصول به عنوان گیاه منتخب در حوزه دریاچه ارومیه نیز است.

مصطفی قنبری افزود: گل محمدی را می توان در مکان هایی کاشت که در آبخیزداری برای ما مفید باشد یعنی در فرسایش خاک ، برداشت آب و تزریق ان در آبخوان ها و تلطیف هوا از این محصول می تواند مفید باشد.

وی به تولید  محصول سالم نیز اشاره کرد و بیان کرد: اگر در نهاده ها کار کارشناسی انجام گیرد گل محمدی را به عنوان محصولی سالم می توان برشمرد.

انتهای پیام/