توقف جنگ در قره‌باغ طرح ایران بود/ آذربایجان در تحریم‌ها کنارمان ماند
توقف جنگ در قره‌باغ طرح ایران بود/ آذربایجان در تحریم‌ها کنارمان ماند
عراقچی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله قره‌باغ طرحی را آماده و به مسئولان دو کشور ارائه کرد.

به گزارش شمس، «عباس عراقچی» پیش از ظهر امروز در همایش بین‌المللی قره‌باغ با بیان اینکهدر طول دوران سخت تحریم‌ها روابط اقتصادی ما با کشور آذربایجان طبق روال گذشته ادامه پیدا کرد، تاکید داشت: ما با هرگونه تهدید در مورد تمامیت ارضی کشورها مخالف هستیم، آذربایجان یکی از همسایگان مهم ما طی سال‌های گذشته به‌ویژه در زمان تحریم‌ها بوده است و ما ارتباط خود را بر مبنای احترام و منافع متقابل حفظ می‌کنیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه بیان کرد: یک نگرانی در موضوع حضور گسترده گروه‌های تکفیری در منطقه وجود داشت که مسئولان کشور آذربایجان این اطمینان را به ما دادند که این گروه‌ها هیچ جایگاهی نزد مردم و مسئولان آذربایجان ندارند.

عراقچی بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله قره‌باغ طرحی را آماده و به مسئولان دو کشور ارائه کرد، عنوان کرد: توقف مخاصمات، باز پس دادن مناطق اشغال‌شده به آذربایجان و ایجاد راه‌های ترانزیتی بین کشورهای منطقه و ایجاد راه‌های ارتباطی انسانی از مهم‌ترین محورهای این طرح بود.

وی خاطرنشان ساخت: حسن همسایگی ما با کشور آذربایجان باعث شده ظرفیت‌های خوبی برای برقراری ارتباطات گسترده ایجاد شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه بابیان اینکه انعقاد سد خدا آفرین از سوی ایران و آذربایجان نشان‌دهنده مخالفت جدی ایران با اشغالگری ارمنستان در قره‌باغ بود، ادامه داد: روابط ایران و آذربایجان از شکوفایی مطلوبی برخوردار است، پروژه‌های مختلف میان این دو کشور تعریف‌شده و رفت‌وآمد شهروندان دو کشور و تبادل مرزی در نقاط مرزی مشترک قابل‌توجه است.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت بسیار خوبی در رابطه با کشورهای منطقه برخوردار است، مسئله قره‌باغ یکی از بحران‌های پیچیده در منطقه قفقاز است و همیشه یک نقطه بحرانی به‌ویژه از زمان تقسیمات شوروی به بعد بوده است.

انتهای پیام/