تفاهم نامه احداث خط آهن جلفا- قلی بیگلو منعقد شد
تفاهم نامه احداث خط آهن جلفا- قلی بیگلو منعقد شد
عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس، از انعقاد قرارداد 700 میلیون یورویی احداث، نگهداری، بهره برداری و انتقال خط آهن جلفا- نوردوز- قلی بیگلو خبر داد.

به گزارش شمس نیوز، صفر شاسفند در خصوص این راه آهن اظهار داشت: این تفاهم نامه بین سازمان منطقه آزاد ارس و کنسرسیوم ایرانی-اروپایی برای احداث خط آهن ۲۰۴ کیلومتری منعقد شد.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های انجام شده مدت زمان واگذاری این خط آهن ۲۵ سال است، افزود: اتمام مطالعات و اجرای کامل پروژه پنج سال بوده و بیست سال دوره بهره برداری توسط سرمایه گذار بخش خصوصی خواهد بود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری ارس با اشاره به میزان بار ترانزیتی قابل جذب از کریدور شمال-جنوب، اجرای این پروژه را برای اقتصاد کشور و افزایش سهم ایران از ترانزیت کریدورهای بین امللی مثبت و پراهمیت ارزیابی کرد.

وی گفت: بر اساس پیش بینی های احتمالی مجموع میزان بار ترانزیتی قابل جذب از این مسیر در سال اول ۱.۵۳ میلیون تن و در سال بیستم ۱۰.۷۶ میلیون تن بوده و در بخش مسافری نیز انتقال ۱۰۱ هزار نفر در سال اول بهره برداری و انتقال ۴۰۹ هزار نفر مسافر در سال بیستم پیش بینی می شود.

گفتنی است؛ منطقه آزاد ارس در چهار محدوده منفصل در شمال غرب ایران و ۱۳۵ کیلومتری تبریز واقع بوده و با نخجوان از طریق محدوده جلفا، با ارمنستان از طریق محدوده نوردوز و با آذربایجان از طریق محدوده قلی بیگلو و خداآفرین هم مرز است.