تسهیلات بانکی زلزله زدگان از امروز پرداخت می شود
تسهیلات بانکی زلزله زدگان از امروز پرداخت می شود
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دولت نگاه ویژه ای به زلزله زدگان دارد، گفت: تسهیلات بانکی زلزله زدگان از امروز دوشنبه پرداخت می شود.

به گزارش شمس، علیرضا تابش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مشکلی برای پرداخت این وام های بانکی با کارمزد پایین نیست، افزود: اعتبارات این موضوع توسط بانک مرکزی به بانک ها اختصاص یافته است. این تسهیلات با ساده‌ترین شرایط‌ و ضمانت‌های زنجیره‌ای ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زلزله اخیر در میانه باعث خسارت دیدن بیش از ۱۰۰ روستا شد، ادامه داد: با اینکه تلفات جانی کم بود ولی خانه های خشتی و گلی به صورت کامل خسارت دیدند.

وی با تاکید بر اینکه اسکان موقت زلزله زدگان کوتاه می شود و به اسکان دائم آنها متصل خواهد شد، ادامه داد: اسکان اضطراری با چادر آغاز شد و سپس هم اکنون شاهد اسکان موقت تمام زلزله زدگان در منطقه میانه و سراب هستیم.

رئیس بنیاد مسکن ابراز داشت: اسکان موقت نیز به دو شکل خانه اجاره ای و اتاقک پیش ساخته انجام می شود. ۱۰۴۰ خانه اجاره ای توسط زلزله زدگان انجام شد و به هر خانوار مبلغ ۱۰ میلیون تومان بابت اجاره بها پرداخت شد. همچنین ۲۳۲ اتاقک اسکان موقت نیز برای گروه دیگری از زلزله زدگان احداث شد.

وی با بیان اینکه آواربرداری در مناطق زلزله زده در روزهای پایانی خود قرار دارد، گفت: تا ۱۵ روز آینده آواربرداری به صورت کامل تمام می شود، آواربرداری بیش از ۹۰۰ واحد مسکونی به پایان رسیده است و در برخی نقاط احداث واحدهای جدید آغاز شد.

تابش همچنین گفت: ۲ هزار واحد در میانه و یک هزار واحد در سراب در اثر زلزله خسارت دیده است.

وی با بیان اینکه ساخت تقریبا ۳ هزار واحد اسکان دائمی و ۲ هزار واحد دامی را در دستور کار داریم، گفت: برای واحد دامی نیز وام داده می‌شود و تامین اعتبار شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: واحدهای مسکونی احداثی مناطق زلزله زده تا پایان تیرماه به اتمام خواهند رسید.