تخمین تولید ۵۰ هزار تُنی گندم در اهر/ ۱۰۵ تُن سیب در اهر تولید می‌شود
تخمین تولید ۵۰ هزار تُنی گندم در اهر/ ۱۰۵ تُن سیب در اهر تولید می‌شود
اسدی گفت: با توجه به مقدار کم بارش‌ها از اواسط فروردین ماه و عدم رشد کافی دانه ها و وزن محصول گندم خصوصاً در گندم دیم، کارشناسان مقدار برداشت امسال گندم این شهرستان را از 80 هزار تن به 50 هزار تن تخمین زده اند.

به گزارش شمس، محمد اسدی در آئین شکرگزاری برداشت گندم در روستای مزرعه حاج عابدین شهرستان اهر برگزار شد ضمن بیان این مطلب گفت: انتظار داریم  کشاورزان برای کشت گندم در سنوات آتی از بذرهای اصلاح شده که در مراکز توزیع عرضه می‌شود خریداری و برای آماده سازی زمین‌های خود نیز از ماشین آلات و دانش روز کشاورزی و همچنین استفاده از خاک ورزی حفاظتی که باعث ارتقاء کیفیت و راندمان محصولات آنها خواهد بود توجه ویژه داشته باشند.

وی از کشاورزان خواست با جدیت کامل در کلاس های ترویجی که در سطح شهرستان و روستاها توسط کارشناسان مجرب این اداره برگزار می‌شود شرکت کنند.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان اهر با بیان اینکه امسال در شهرستان اهر ۴۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به زیر کشت گندم اختصاص یافته بود که پیش بینی می شد از این مقدار بیش از ۸۰ هزار تن برداشت محصول داشته باشیم، ولی با توجه به مقدار کم بارش‌ها از اواسط فروردین ماه و عدم رشد کافی دانه ها و وزن محصول گندم خصوصاً در گندم دیم، کارشناسان مقدار برداشت امسال گندم این شهرستان را از ۸۰ هزار تن به ۵۰ هزار تن تخمین زده اند.

وی از دیگر عوامل تأثیرگذار در کاهش تولید گندم شهرستان اهر را هجوم آفت سن گندم و خشکسالی های اخیر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش های شبانه روزی همکاران و اطلاع رسانی به موقع در خصوص مبارزه با آفت سن گندم توانستیم ۹۰ درصد خسارات وارده از این آفت به محصولات گندم این شهرستان را کنترل نماییم.

اسدی ازانجام خریدتضمینی گندم دراین شهرستان خبرداد وافزود: دراین خصوص پنج مرکزازسوی جهادکشاورزی توسط بخش دولتی وخصوصی اقدام به خرید تضمینی گندم ازکشاورزان وبهره برداران می‌کنند و انتظار می‌رود کشاورزان و بهره برداران تولیدات گندم خود راحتماً به مراکز خرید تضمینی و سیلوها منتقل نمایند تا علاوه بر یاری به دولت درکمترین زمان ممکن پول خود گندم خود رادریافت نموده و هم گرفتار افراد سودجو و دلالان نشوند.

وی درخصوص تهیه محصول جو ارزان قیمت نیزگفت: کسانی که نیازمند تهیه جو می باشند می توانند با گرفتن معرفی ازجهادکشاورزی به خدمات پشتیبانی اموردام مراجعه نموده وجوی موردنیاز خودرا به قیمت۱۵۰۰ تومان تهیه نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر گفت: هر سال برای شکرگزاری و برداشت محصولات تولیدی منطقه خصوصاً محصولات بومی جشنواره های متعددی برگزار می شود که امسال نیز علاوه بر آئین شکرگزاری و جشن برداشت گندم ، جشن برداشت سیب هم برگزار خواهد شد.

وی افزود: در این شهرستان امسال بیش از ۱۴۰ هزار تن محصول سردرختی تولید می شود که حدود ۱۰۵ هزار تن آن سیب می‌باشد.