تخلف آشکار پگاه تبریز/ خرید ارزان شیر و گران‌فروشی به مردم!
تخلف آشکار پگاه تبریز/ خرید ارزان شیر و گران‌فروشی به مردم!

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی از تخلف آشکار شرکت پگاه استان در خرید شیر از دامداران خبر داد.

به گزارش شمس، «هادی فرجی آزاد» در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی نرخ خرید شیر را در تمامی استان ها ۶۴۰۰ تومان درب گاوداری تصویب کرده است، اظهار داشت: این نرخ مصوب کشوری در حالی است که در استان آذربایجان‌شرقی شرکت پگاه شیر را درب کارخانه به قیمت ۵۵۰۰ تومان خریداری می‌کند و با احتساب کرایه از گاوداری تا محل کارخانه قیمت شیر برای هر لیتر حدود ۵۰۰۰ تومان می‌شود.

وی افزود: شرکت پگاه در دو نوبت به میزان ۶۰ درصد محصولات لبنی خود را افزایش قیمت داده درحالی که اگر این شرکت شیر را به قیمت ۶۴۰۰ تومان خریداری می کرد باید ۴۵ درصد افزایش قیمت می داد ولی اکنون علاوه بر خرید ارزان تر شیر به قیمت حدود ۵۰۰۰ تومان محصولات نیز بالای ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌‍‌شرقی خاطرنشان ساخت: در این سال که به نام “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها” توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، شرکت پگاه با ایجاد مشکلات متعدد برای دامداران در زمینه تولید شیر اختلال ایجاد می‌کند. محصولات پگاه به روز به فروش می‌رسد ولی هزینه شیر تولید شده توسط دامدار با تاخیر سه ماهه پرداخت می‌شود.

وی توضیح داد: به عنوان مثال پرداخت پول دامداران از بابت فروش شیر با تاخیر ۳ ماهه توسط شرکت پگاه استان انجام می شود، درحالیکه دامدار برای خرید نهاده باید به صورت روزانه هزینه آن را پرداخت کند و نهاده نیز با دو ماه تاخیر به دست تولیدکننده و دامدار می رسد. محصولات پگاه به روز به فروش می رسد ولی هزینه شیر تولید شده توسط دامدار با تاخیر سه ماهه پرداخت می شود.

فرجی‌آزاد با بیان اینکه شرکت پگاه استان در موضوع تعیین نرخ خرید شیر لیدری می‌کند، تصریح کرد: پگاه دیگر شرکت‌های بزرگ لبنی را نیز با خود هماهنگ کرده تا شیر تولیدی توسط دامدار با قیمت پایینی خریداری شود.

وی سپس در خصوص درصد چربی شیر نیز اظهار داشت: نرخ ۶۴۰۰ تومانی مصوب توسط شورای قیمت گذاری برای شیر با درصد چربی ۳.۲ واحد است و باید به ازای هر واحد افزایش چربی، قیمت آن ۸۰ تومان افزایش یابد ولی در شرکت پگاه استان چنین اقدامی انجام نمی شود. شیر تولیدی در استان درصد چربی بالای ۳.۵ و ۳.۶ واحد دارد که باید ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان نیز از نرخ مصوب کشوری بالاتر خریداری شود. بیشتر شیر تولیدی در استان درصد چربی بالای ۳.۵ و ۳.۶ واحد دارد که باید ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان نیز از نرخ مصوب کشوری بالاتر خریداری گردد

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌‍‌شرقی در پایان عنوان کرد: تولید با این شرایط و با این مشکلات متعدد برای تولیدکننده و دامدار صرفه اقتصادی ندارد و مجبور است تا دام را به فروش رسانده و یا ذبح کند چون نهاده به موقع دریافت نمی کند و موقع دریافت نیز نهاده کیفیت لازم را نداشته و مجبور می شود از بازار آزاد نهاده با قیمت بالایی خریداری کند.

انتهای پیام/