تبریز پیوست فرهنگی ندارد/ به چه کسانی مجوز می‌دهیم اعتبارات شهر را تقسیم کنند؟
تبریز پیوست فرهنگی ندارد/ به چه کسانی مجوز می‌دهیم اعتبارات شهر را تقسیم کنند؟

روح‌الله دهقان‌نژاد بیشتر در قامت گویندگی شبکه‌ی سهند ظاهر شده است، فعال فرهنگی اجتماعی که صبغه‌ی کار خبری را هم در کارنامه خود دارد.

گفت‌وگوی شمس را با این کاندیدای شورای اسلامی شهر تبریز می‌خوانید؛

شمس: یک انتقادی طرح است با این عنوان که شبکه سهند مجری‌ها را پرورش می‌دهد و در ادامه بر کرسی‌های شورای شهر و در مجلس می‌بینیم آقایان حاجی‌زاده و محرم محمدزاده از این دست افراد هستند، دیدگاه شما نسبت به این انتقاد چی هست؟

نمی‌شود اینطور گفت که چند مهندس در انتخابات شرکت کرده و به شورا یا مجلس راه یافته‌اند پس صنف مهندسان نباید شرکت کنند! اینکه صرفا بگویم تلویزیون حق ورود ندارد حرف درستی نیست. اگر منظور این است که ما به واسطه‌ی حضور در آنتن شناخته شده‌ایم و تصمیم به حضور در شورا گرفته‌ایم باز حرف درستی نمی‌تواند باشد چه اینکه اگر می‌خواستم از باب شهرت بیایم بین سالهای ۸۴ تا ۸۸ می آمدم که به واسطه برخی برنامه‌های سیما بیشتر شناخته شده بودم. اینکه اکنون برای این امر اقدام کرده‌ام ناشی از پختگی سن و تجربه عملکردی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است. گذشته از آن همه من را چهره رسانه‌‌ای می شناسند در صورتی که شاید افراد کمی بدانند که حقوق عمومی خوانده‌ام این تخصص کاملا مرتبط با ساختار اداری، ارتباطات بین فردی و سازمانی هست.

شمس: در مورد شورای انتخابات ششم تبریز شاهد حضور چهره‌های جوانتر هستیم بنظر شما استقبال مردم از چهره‌های جوان تا چه حدی خواهد بود؟

اقبال به جوانان در انتخابات اخیر مجلس نمود بارزی در بین مردم داشته و رنج سنی نمایندگان جوانتر شده است. شاید تبین بیانیه‌ی گام دوم انقلاب و اشاره درست رهبری به جوان سازی بدنه‌ی مدیران اجرایی کشور می‌تواند در این امر موثر باشد. مردم نیز متوجه این امر شده اند که در کنار تجربه مدیران قبلی انرژی و شور جوانی برای پیشبرد بهتر اهداف مورد نیاز است. اگر بشود رنج سنی مدیران طراز اول کشور و حتی شورا نشینان را ده سال پایین آورد تاثیر قابل توجهی در کشور و مدیریت شهری خواهد گذاشت.

شمس: چه اهداف و برنامه‌هایی برای شورای ششم در نظر دارید؟

در مسائل شهر یک نکته اساسی وجود دارد که آنهم پیوست فرهنگی است. متاسفانه تبریز پیوست فرهنگی و رسانه ای ندارد که خود زمینه بروز برخی مشکلات است. از جمله آفات دیگر عدم مشخص نمودن اولویت‌های فرهنگی در شهر است که خود زاینده‌ی اختلافات عمیق و گسترده است نمونه‌ی اخیر و ملموس آن همان المان پیانو در فلکه جانبازان بود که حواشی زادی به همراه داشت.

یا در نمای شهری، آنچنان آشفتگی ظاهری وجود دارد که جای تردید از نقصان پیوست فرهنگی نمی‌ماند. در واقع هم در بعد فیزیکی و هم در بعد معنوی نیاز به بازنگری اساسی در برخی قوانین و ساختارها داریم. چهره‌های ماندگار ملی، مذهبی، ورزشی، هنری و… در این شهر به حال خود رها شده‌اند.

در حوزه‌های زیست محیطی نیز  پیوست فرهنگی نیاز دارد. سالانه چه میزان آسیب از جهت زباله‌ها به طبیعت، فضای شهری، جان پاکبانان وارد می آید و میلیاردها هزینه برای جمع آوری و امحای زباله‌ها نیاز است در حالی که با آموزش‌های شهروندی مثل تفکیک زباله از مبدا می‌توان اقدامات بسیار بزرگی را در ساماندهی و کاهش پسماند رقم زد. در حوزه نظارتی هم متاسفانه مغفول مانده شاهد آن هم عدم انتشار سالنامه آماری در دو سال گذشته است. شهرداری نیز هر شش ماه یکبار موظف است گزارش ارائه دهد. عمده کار شورا نظارتی است.

زمان ثبت نام هم گفتم که با فساد فساد گفتن چیزی حل نمی‌شود باید کار عملی داشته باشیم با همان قانون‌های شهرداری شفافیت مالی را می‌تونستند بالا ببرند، نظارت را زیاد کنند و فساد کم شود. چند طرح در این حوزه دارم بار مالی هم برای شهرداری ندارد مواد قانونی که در قانون شهرداری‌ها دارم آنها را جمع کرده و نامش را دیوان محاسبات شهری گذاشتم. با توجه به اینکه اختیارات چقدر است این موضوع را پی خواهم گرفت. ساختمان شیشه ای شهرداری عبارت زیبایی است که باید مورد عمل قرار گیرد. از تجربیات امور مالی و دارایی می‌توان در زمینه بهره برد و اگر از دولت الکترونیک اتوماسیون اداری بهره برده می‌شود می‌توان جلوی حفره فساد را گرفت.

شمس: در دوره قبل شعارهای خوبی داده شد ولی اعضا حتی نتوانستند در انتخاب شهردار حق مطلب را ادا کنند، فکر می‌کنید مشکل در ساختار شورا هست که کاندیداها شعارهایی را که می‌دهند نمی‌توانند عملی کنند یا نه مشکل در افراد هست؟

مشکل در برنامه هست در کشورمان و همچنین در شهرمان چیزی به نام ائتلاف هنوز به جایگاه خودش را پیدا نکرده است اگر یک تیم باشد در هر حوزه سیاسی باید برنامه داشته باشد و نسبت به این برنامه پاسخگو باشد.

شمس: یکی از مباحث فعلی که مطرح هست عملکرد شهردار است حالا به عنوان نه کاندیدا بلکه به عنوان شهروند آیا رضایت دارید؟

پارامترهای زیادی وجود دارد که بگویم هم رضایت هست یا رضایت نیست ولی در مجموعه مدیریت شهری فعلی نه، دلیل این هست که انسجامی وجود ندارد. نسبت به عملکرد هر شهردار را باید به دوران خدمت و شورای شهر موجود سنجید اما در کل یک خروجی از شهردار وجود دارد که می‌شود بر اساس آن متوجه شد در کدام بخش‌ها موفق بوده و در کدام موارد ضعف وجود دارد. برای ضعف‌ها باید در دوره جدید تدابیر کاربردی اتخاذ کرد.

شمس: شورای شهر چه مطالباتی باید از شهرداری داشته باشد؟

اگر شورای شهر همه چیز را کنار بگذارد و به ضابطه قانونی خود برگردد بسیار موفق خواهد شد. در شورا می‌خواهیم به مجموعه مدیریتی شهر کمک کنیم. اینکه چرا روزی شهرداری مشهد برای الگو گرفتن به تبریز می آمدند و امروز چندین مرحله از ما پیش افتاده اند! شهردار باید بداند که چه کسی مسئول جذب سرمایه است و آیا تخصص این کار را به درستی دارد یا نه با رانت و معامله آن منصب را بدست آورده است.

اگر در شورا به جای بده بستان منصب ها به روال قانونی متمرکز شوند، بسیاری از مشکلات و خلاهای حوزه‌ی شهری مرتفع خواهد شد. اگر سهم خواهی از شورای شهر حذف شود و ضوابط قانونی که در قانون هست و خیلی هم زیبا هست اجرا شود وضعیت به مراتب از اکنون بهتر خواهد شد. به مردم پیشنهاد میدهم انتخاب‌هایشان به گونه ای باشد که رنج سنی شورا را ده سال کاهش دهد، تا شاهد یک شور و انگیزه مضاعف توسط نیروهای متخصص و کاربلد در شهر باشیم. در عین حال باید به تخصص و تعهدها هم توجه کنیم.

بودجه امسال پنج هزارو ششصد میلیارد تومن است هر شهروند تبریزی در ذهن خود این را ترسیم کند که من هر سال به ۱۳ نفر مجوز بدهم که بروید هر کاری با این پول می‌خواهید انجام دهید. توجه به این مسئله در انتخاب ما اثر دارد. مشارکت درانتخابات اصل قابل توجه دیگری اسا تکه اگر منِ شهروند با شرکت در انتخابات بتوانم چند هزار رای به پای صندوق بکشانم خود گام بلندی است. درخواستی که از همشهریان دارم این است که به ۱۳ نفر رای دهند و افراد شایسته را به شورای شهر بفرستند