تبریز، مقصد گردشگران/ پارک‌هایی با هویت تاریخی
تبریز، مقصد گردشگران/ پارک‌هایی با هویت تاریخی
شهر تبریز فارغ از دارا بودن موزه‌ها و ابنیه‌های تاریخی بی‌شمار، پارک‌ها و باغ‌های متنوعی را با حفظ هویت تاریخی، در دل خود جای داده است که شاید مقصدی خوب برای گردشگران و شهروندان باشد.

به گزارش شمس، قطب گردشگری شمالغرب همین جاست. شهر تبریز به دلیل جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی، همواره مقصد مناسبی برای گردشگران از اقصی نقاط دنیاست که با گشت و گذار در شهر اولین‌ها، خاطرات خوبی را رقم بزنند.  این شهر موزه‌ها و ابنیه‌های تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده است اما نباید از پارک‌ها و فضاهای سبزی که در راستای افزایش سرانه فضای سبز احداث شده‌اند غافل شد. پارک‌های متنوع تبریز، بهترین مکانی است که می‌توانید قدری از دغدغه‌های زندگی دور شده و ساعاتی را در این مکان‌ها سپری کنید.

در این گزارش تعدادی از پارک‌ها و باغ‌های موجود در تبریز معرفی شده تا اگر گذرتان به این دیار دیدنی افتاد از آنها هم دیدن کنید.

مجموعه تاریخی فرهنگی پارک باغشمال

فاز اول پارک باغشمال به عنوان بزرگ‌ترین پارک درون شهری تبریز با مساحت ۴۶ هزار متر مربع در مجموعه فرهنگی تاریخی باغشمال به بهره برداری رسیده است. این پارک یکی از مهم ترین فرصت‌ها از حیث موقعیت استقراری در بافت فشرده و قدیمی شهری بوده که قرار است نقش مهمی در توسعه فضای سبز شهری و دسترسی آسان شهروندان ایفا کند.

در این پارک کاربری‌هایی برای ابنیه‌های تاریخی تعریف خواهد شد و مساحتی که تبدیل به پارک شده حدود ۹ هکتار است که با افتتاح فازهای بعدی و تکمیل شدن این پارک، زیبایی آن دو چندان خواهد شد.

پارک مشروطه

پارک مشروطه واقع در بلوار مشروطه و در کنار ترمینال مسافربری تبریز در سال ۱۳۸۰ احداث شده است. این پارک در مساحت ۲۰ هکتاری و دارای امکاناتی نظیر سالن‌های ورزشی و کتابخانه است. ساخت و نصب تندیس ستارخان، بزرگ مرد مشروطه، یکی از جاذبه‌های دیدنی این پارک به شمار می‌رود.

پارک جنگلی باغمیشه

پارک جنگلی باغمیشه واقع در شمال شرق تبریز در سال ۱۳۷۵ افتتاح شده است. این پارک دارای امکانات تفریحی و ورزشی همچون زمین گلف، زمین بازی، مسیر دوچرخه سواری، جاده تندرستی و وسایل بازی است که گردشگران و شهروندان تبریزی می‌توانند اوقات فراغت خود را با گشت و گذار در پارک جنگلی باغمیشه پر کنند.

گذشته از امکانات تفریحی و ورزشی در این پارک جنگلی شما می‌توانید از استخر بزرگ واقع در این پارک و قایق سواری نیز لذت ببرید. آلاچیق‌ها و نهرهای آب سنگی همه و همه به زیبایی این پارک گره خورده‌اند.

تفرجگاه ائل‌گلی 

مگر می‌شود از پارک‌ها و فضاهای سبز تبریز نام برد و از ائل‌گلی به راحتی رد شد؟ پارک ائل‌گلی یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های تفریحی و گردشگری تبریز است که در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. ائل‌گلی، در جنوب شرقی تبریز و در هفت کیلومتری مرکز شهر واقع شده است که گردشگران می‌توانند خاطرات خوبی را در اینجا رقم بزنند.

البته نباید از دریاچه بسیار زیبای ائل‌گلی و عمارت کلاه فرنگی میان آن غافل شد؛ تاریخچه دریاچه ائل گلی به دوران آق قویونلوها باز می‌گردد که در تمام فصول سال زیبایی دو چندانی دارد و اکثر شهروندان تبریزی، بیشتر اوقات فراغت خود را همراه با خانواده در این مکان زیبا سپری می‌کنند.

پارک جنگلی عینالی 

پارک جنگلی عینالی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تبریز است که در شمال غربی تبریز واقع شده است و علاوه بر وجود مقبره شهدای گمنام در عینالی، اقدامات گسترده‌ای نظیر تله کابین، افتتاح رستوران و کافی شاپ‌ها، افزایش سرانه فضای سبز، جنگل‌کاری و مهم‌تر از همه دریاچه مصنوعی داغ گولی توانسته است گردشگران زیادی را از اقصی نقاط دنیا به سمت خود جذب کند.

پارک باغلارباغی 

بزرگ‌ترین پارک چند منظوره در تبریز که در بلوار شهریار و ضلع شمالی کوی ولیعصر قرار دارد. باغلارباغی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری است که در سال ۱۳۷۲ افتتاح شده و دارای فضای سبز، شهربازی، رستوران و باغ حیوانات است که بسیاری از مردم این مکان را برای گذراندن اوقات فراغت خود در فصل تابستان انتخاب می‌کنند. این پارک در دهه هفتاد جزئی جدایی ناپذیر از خاطرات هر شهروند تبریزی محسوب می‌شد.

پارک موزیکال ولیعصر تبریز 

پارک موزیکال تبریز و یا پارک ولیعصر، بزرگ‌ترین پارک موزیکال در شمال غرب کشور است که معماری اصیل ایرانی را به یدک می‌کشد. در این پارک تعداد بسیاری حوض کوچک توسط آبروهایی به هم متصل شده‌اند که به حوض بزرگی در وسط پارک منتهی می‌شوند. شما در این پارک آلاچیق‌هایی با سقف گنبدی را مشاهده می‌کنید که برگرفته از معماری ایرانی است.

پارک جنگلی عباس میرزا 

پارک فرامنطقه‌ای و جنگلی عباس میرزا با مساحت بیش از ۱۸۰۰ هکتاری در ۵ کیلومتری جنوب تبریز واقع شده و بزرگ‌ترین تفرجگاه در شمال‌غرب کشور است. وجود درختچه‌های اقاقیا، عرعر، کاج سیاه، زالزالک، سرو نقره‌ای و انواع گل‌های زینتی، زیبایی دو چندانی به بزرگ‌ترین تفرجگاه تبریز بخشیده است.

پارک پیوند 

پارک پیوند با مساحتی بیش از ۳۰ هکتار در محدوده تفرجگاه عینالی تبریز و در ضلع شمالی پارک ائل‌داغی در سال ۱۳۹۵ احداث شده است. وجود المان قلب در این پارک، زیبایی و جذابیت خاصی به آن بخشیده است چرا که اکثر زوج‌های جوان برای ثبت عکس‌هایی یادگاری حتماً سری به این پارک خواهند زد.

پارک شمس تبریزی 

پارک شمس تبریزی یکی از پارک‌های معروف شهر اولین‌هاست که با مساحت ۱۰ هکتاری، امکان اسکان و اقامت را نیز مهیا کرده است. وجود تندیس شمس تبریزی در این پارک، توجه هر گردشگری را به خود جذب می‌کند که گذشته از آن، وجود آلاچیق‌ها و انواع درختان میوه در این پارک، زیبایی خاصی بدان بخشیده است.

پارک خاقانی تبریز 

پارک خاقانی تبریز در جوار مسجد کبود و موزه آذربایجان‌ واقع شده که مجسمه بزرگ خاقانی شاعر معروف آذربایجانی در این پارک نصب شده است.

باغ شهر تبریز 

باغ شهر تبریز در محل چهارراه خطیب به سمت میدان جهاد با مساحت ۱/۳ هکتار و ۳۶۰ میلیارد ریال هزینه تملک و اجرا در سال ۱۳۹۸ افتتاح شده است که می‌تواند بهترین گزینه برای سپری کردن اوقات فراغت باشد. این پارک به دلیل قرارگیری در یکی از نقاط پر تراکم شهری همواره میزبان خیل عظیمی از شهروندان ساکن در این نقطه از شهر است.

باغ گلستان 

همه ما باغ گلستان و یا گولوستان باغی را از بوستان‌های قدیمی و مشهور تبریز می‌شناسیم که با مساحت ۵۲۰۰۰ متر مربع در سال ۱۳۰۸ افتتاح شده است که در حال حاضر، قدیمی‌ترین بوستان داخلی تبریز به شمار می‌رود. باغ گلستان نه تنها نخستین پارک بزرگ در تبریز به شمار می رفت که به گواه تاریخ، این پارک از اولین پارک‌های احداث شده در ایران بود.

باغ امامی 

باغ امامی تبریز با ۱۱ هزار متر مربع در سال ۱۳۹۶ و در خیابان پاستور افتتاح شده که علاوه بر احیای فضای سبز و حفظ درختان در این مجموعه، مرمت عمارت و بنای داخل باغ یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در باغ امامی تبریز انجام گرفته است. وجود باغ امامی در داخل محدوده شهر، ظرفیت ارزشمندی برای افزایش نشاط اجتماعی و گذارندن اوقات فراغت شهروندان است.

شهر اولین‌ها دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیاری است که در فصل گردشگری می‌تواند گردشگران زیادی را از اقصی نقاط دنیا به سمت خود جذب کند.

لازم به ذکر است؛ وجود پارک‌ها و باغ‌های بزرگ در تبریز نه تنها در توسعه سرانه فضای سبز حائز اهمیت بوده که حتی در ایجاد فرصتی برای گذران اوقات فراغت مهم تلقی می‌شوند.

انتهای پیام /