تا آخرین لحظه در کنار زلزله‌زدگان هستیم
تا آخرین لحظه در کنار زلزله‌زدگان هستیم
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: مدیریت بحران استان در کنار سایر نیروهای امدادی، عملیاتی، نظامی و انتظامی از اولین دقایق وقوع زمین لرزه اخیر برای خدمت رسانی به عزیزان زلزله‌زده در منطقه حضور داشته و تا آخرین لحظه نیز در کنار حادثه‌دیدگان خواهد بود.

به گزارش شمس، محمدباقر هنربر روز یکشنبه با اشاره به انتشار خبری در برخی از رسانه‌ها و کانال‌های فضای مجازی مبنی بر سکونت زلزله‌زدگان در چادر، گفت: بنده در خصوص تصاویر مربوط به این خبر که در فضای مجازی منتشر شده است، با هیچ رسانه‌ای مصاحبه نکرده‌ام و نقل قول‌های صورت گرفته در برخی از کانال‌ها واقعیت ندارد.

وی از تحویل ۴۹۰ کانکس و اتاقک اسکان موقت به زلزله‌زدگان شهرستان‌های میانه و سراب خبر داد و گفت: اسکان دائم زلزله‌زدگان در این مناطق آغاز شده است.

وی ادامه داد: اسکان اضطراری ۷۲ ساعت پس از وقوع زلزله انجام می شود، اکنون ما از مرحله اسکان اضطراری رد شده ایم و بنیاد مسکن استان نسبت به اسکان موقت زلزله زدگان اقدام نموده و حتی اقداماتی برای اسکان دائم انجام داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی تشریح کرد: برخی از منازل زلزله زدگان میانه و سراب آسیب جدی ندیده و در حال تعمیر هستند؛ عده ای در کانکس یا اتاقک های پیش ساخته بنیاد مسکن ساکن هستند و عده ای دیگر هم وام ۱۰ میلیونی کمک بلا عوض اسکان موقت را دریافت نموده اند.

وی گفت: تاکنون ۲۵۳ اتاقک و ۲۳۷ کانکس به مردم مناطق زلزله زده میانه و سراب تحویل داده شده است و حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر از زلزله زدگان نیز کمک بلاعوض اسکان موقت را دریافت کرده اند.

هنربر افزود: در مورد برخی چادرهایی که در مناطق زلزله زده مشاهده می شود، قرار بر این بود که زلزله زدگان ۳ میلیون تومان از اعتبار ۱۰ میلیون تومانی اسکان موقت را تحویل بگیرند و ۷ میلیون مابقی را نیز پس از تحویل چادر از طریق هلال احمر به دهیار روستا تحویل دهند که اکثر زلزله زدگان با تحویل چادرهایشان در کانکس ها یا اتاقک های پیش ساخته ساکن شدند عده انگشت شماری نیز چادر در اختیار را برای انبار کردن وسایل شخصی استفاده می نمایند که لازم است هلال احمر و خصوصا بنیاد مسکن به عنوان متولیان امر نسبت به جمع آوری چادرها و تعیین تکلیف اسکان موقت و تسریع در ساخت اسکان دائمی زلزله زدگان عزیز اقدامات عاجل را معمول دارد.

در زمین لرزه ۵ و ۹ ریشتری ۱۷ آبان ۱۳۹۸ حدود ۵ هزار واحد مسکونی روستایی در شهرستانهای میانه و سراب تخریب شده و یا خسارت دید.