بیماری آنفولانزا با استراحت بهبود پیدا می‌کند/ عدم نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک در بیماری آنفولانزا
بیماری آنفولانزا با استراحت بهبود پیدا می‌کند/ عدم نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک در بیماری آنفولانزا
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در حال حاضر بیشتر افرادی که علایم سرماخوردگی دارند مبتلا به آنفولانزا هستند و در بیماری آنفولانزا و سایر بیماری‌های ویروسی اصلا نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس، جواد احمدیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار این رسانه گفت: خوشبختانه موارد مثبت نمونه‌های کرونا خیلی پایین و در حد دو درصد و یا پایین‌تر است و در مورد تعداد فوتی‌ها نیز هفته ای یک فوتی در استان داریم.

وی ادامه داد: به واسطیه قرنطینه در سال‌های اخیر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پایین بودن تجمعات و استفاده از ماسک و… سال گذشته میزان ابتلا به آنفولانزا و آبله‌مرغان و سایر عفونت‌های تنفسی خیلی کم بود و علت این که در حال حاضر به صورت انفجاری با پیک آنفولانزا در کودکان و سایر افراد بزرگسال مواجه هستیم، سیستم ایمنی ضعیف برخی از افراد است که در چند سال گذشته حتی ورود ویروس به بدنشان در حد بسیار پایین بوده است و به خاطر دفاع پایین سیستم ایمنی، موارد شدیدی از بیماری مبتلا می‌شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این که در حال حاضر بیشتر افرادی که علایم سرماخوردگی دارند مبتلا به آنفولانزا هستند گفت: تعدادی از سویه‌های جهش‌یافته کرونا علایم مشابه آنفولانزا دارند. ولی افرادی که در حال حاضر علایم شبیه سرماخوردگی پیدا می‌کنند نتیجه آزمایش کرونا در تعداد بیشتری از آنان منفی می‌شود و سوشه‌های مختلف آنفولانزا مثبت می‌شود.

وی به علایم بیماری آنفولانزا اشاره کرد و گفت: علایم آنفولانزا آبریزش بینی، تب بالا و درد عضلانی، سرفه خشک و علایم تنفسی بیشتر است و اگر عفونت ثانویه ایجاد نشود بدون درمان خاصی برطرف خواهد شد.

احمدیان با بیان این‌که خوشبختانه در بیماری آنفولانزا مرگ و میر نداریم افزود: در این بیماری مواردی که نیاز به بستری پیدا می‌کنند خیلی کم هستند و همچنین در این بیماری به ندرت فوتی وجود دارد که آن هم افرادی هستند که مشکلات زمینه‌ای خاصی دارند.

وی با تاکید بر این که در بیماری آنفولانزا و سایر بیماری‌های ویروسی اصلا نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست و در موارد خیلی شدید قرص ضد ویروس است که اختصاصی برای بیماری آنفولانزا است اذعان داشت: عموم افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند نیازی به مراجعه به پزشک ندارند، چرا که درمان عفونمت‌های ویروسی مراقبتی است و بیمار با استراحت و مصرف مایعات گرم و در تب‌های بالا استامینوفن، با مراقبت صحیح در پنج الی هفت روز بهبود پیدا می‌کند؛ و تنها در موارد خیلی شدید نیاز به مراجعه به پزشک و دریافت داروهای اختصاصی وجود دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که واکسن آنفولانزا، هم ایرانی و هم خارجی، در تمامی داروخانه‌ها موجود است و مردم می‌توانند هر کدام از آن واکسن‌ها را دریافت کنند افزود: افراد سنین بالای ۶۵ سال و افراد دارای سیستنم ایمنی ضعیف که در معرض عفونت‌های شدید قرار دارند و نیز کادر پزشکان و افراد فعال مراکز نگه‌داری بهتر است واکسن آنفولانزا را تزریق واکسن نمایند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه قلی‌پور گنجه‌لو