بهره‌برداری از صفه شمالی مقبره‌الشعرا تبریز
بهره‌برداری از صفه شمالی مقبره‌الشعرا تبریز
شهردار تبریز از تکمیل و بهره‌برداری از صفه شمالی مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره‌الشعرا در هفتم شهریور خبر داد.

به گزارش شمس، یعقوب هوشیار اظهار کرد: پروژه نیابتی مقبره‌الشعرا به صورت جدی در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت و با ۲۰ میلیارد تومان هزینه صفه شمالی این مجموعه تاریخی و فرهنگی در هفتم شهریور به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: روز شمار افتتاح این پروژه از اولین روزهای کاری مدیریت شهری نصب شده و بر همین اساس طبق وعده داده شده به شهروندان هفتم شهریور به بهره‌برداری می‌رسد.

شهردار تبریز تأکید کرد: مقبره‌الشعرا یکی از جاذبه‌های مهم توریستی و گردشگری تبریز و مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر و عارف از جمله شهریار، خاقانی، ثقه‌الاسلام، قطران تبریزی و … است که هر ساله در فصل گردشگری تبریز میزبان میهمانان داخلی و خارجی می‌شود.

وی ادامه داد: مجموعه شهرداری تبریز همچون دیگر شهروندان دغدغه میراث تاریخی و فرهنگی شهر را دارد و بر همین اساس در چندین پروژه نیابتی، از جمله مقبره‌الشعرا، مجموعه دوکمال و مجموعه تاریخی خانه ستارخان حضوری فعال دارد.

هوشیار با اشاره به اقدامات صورت‌ گرفته توسط شهرداری تبریز در پروژه مقبره‌الشعرا اعلام کرد: احداث صفه‌های شمالی و جنوبی مجموعه،تعویض و مرمت کف‌پوش‌های پارک مقبره‌الشعرا، ساماندهی ورودی این مجموعه، حذف انواع موانع فیزیکی و بصری، حصارزدایی و حذف نرده‌های محوطه پارک، ساماندهی سیستم‌های نورپردازی و احداث فضای سبز از جمله اقداماتی است که توسط شهرداری تبریز در این پارک در حال انجام است.

وی افزود: صفه شمالی این مجموعه در دست تکمیل بوده و هفتم شهریور به بهره‌برداری خواهد رسید

مقبره‌الشعرا هم‌اکنون در پیرامون تکیهٔ حیدر در تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف و در ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی قرار دارد. این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

نزدیک به دو دهه از عملیات مرمت و احداث این بنای تاریخی زمان می‌گذرد و روند کند عملیات عمرانی مقبره‌الشعرا و حساسیت موضوع باعث شد مدیریت جدید شهری و شورای ششم شهر به این پروژه تاریخی و فرهنگی ورود کرده و جزو برنامه‌های خود قرار دهند.

انتهای پیام/