بررسی تراکتور مدال ۹۸ – ۹۹
بررسی تراکتور مدال ۹۸ – ۹۹
در چهارمین دوره حضور دنیزلی در ایران، تراکتوری ها انتظار دارند او تیمی قدرتمند نسبت به فصل گذشته بسازد و با اصلاح ضعف های فنی خود، اولین قهرمانی اش در لیگ خلیج فارس را کسب کند.

به گزارش شمس، روزشماری برای استارت لیگ نوزدهم شروع شده و هواداران تیم تراکتور نیز مثل دیگر تیم ها چشم انتظار نخستین بازی تیمشان هستند. آن ها که فصل گذشته باوجود شروع خوب و صدرنشینی در چند هفته، نتوانستند حتی سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم کسب کنند، اکنون با هدایت مصطفی دنیزلی و ستاره های پرشمار به استقبال لیگ نوزدهم می‌روند.

پیش از فصل گذشته، آخرین باری که تراکتور در بین ۴ تیم بالانشین جدول قرار نداشت، در لیگ سیزدهم بود. جایی که تی‌تی‌ها با هدایت مجید جلالی و سپس تونی اولیویرا در میانه های جدول قرار گرفتند. اما فصل بعد باوجود نتایج ضعیف و افت ناگهانی با هدایت رسول خطیبی، این تیم موفق شد با تونی اولیویرا به جمع مدعیان برسد و تا پای کسب جام نیز پیش برود. آن فصل تراکتوری ها به شکلی دراماتیک قهرمانی را از دست دادند اما حالا تمام تلاش خود را خواهند کرد تا پس از تراژدی لیگ هجدهم، طلسم شکنی کنند و جام را بالای سر ببرند.

۱۰ خرید؛ برای قهرمانی کافی‌ست؟

در آخرین روزهای لیگ هجدهم، محمدرضا زنوزی با وعده «تراکتورِ کهکشانی» هواداران را امیدوار به فصل جدید فوتبالی کرد. او که یک سال پیش با جذب سه کاپیتان تیم ملی بمب های بزرگی را منفجر کرده بود، در تابستان جاری ۱۰ خرید انجام داد؛ ۵ سهمیه لیگ برتری، یک خارجی، یک پدیده لیگ یکی، یک برگشتی از سپاهان و ۲ بازیکن هم از لیگ قطر و روسیه.

سهمیه لیگ برتری تراکتور صرف خرید سعید مهری، مسیح زاهدی، میثم تیموری، رشید مظاهری و رضا اسدی شد. بازیکنانی اغلب در پست های دفاعی که با هدف تامین چند سال آینده‌ی نماینده آذربایجان جذب شده اند.

همچنین زنوزی در حالی مازولای برزیلی را به تبریز آورد که طبق گفته مسئولان تراکتور، این باشگاه به دنبال دو خارجی دیگر نیز هست. قطعا یکی از آن ها مهاجم نوک خواهد بود و بنابراین شمار خریدهای تابستانی تراکتور به ۱۲ خواهد رسید.

تراکتور هم ۴۳۳ بازی می‌کند

در دو ماه اخیر که هدایت تراکتور برعهده دنیزلی بوده، این تیم سیستمی به جز ۴۳۳ را تمرین نکرده است. البته آن ها در چند دیدار دوستانه اخیر شیوه های مختلف این سیستم را بازی کردند و به طور مثال در یک دیدار با ۲ هافبک دفاعی به میدان رفتند یا در چند روز مختلف بازی با یک هافبک دفاعی را در تمرین پشت سر گذاشتند. همچنین ابهام بزرگ تبریزی ها بر سر نقش مهاجم نوک است؛ جایی که همه منتظرند تا بدانند ساسان انصاری (و مهاجم خارجی) با چه وظایفی پای به زمین خواهند گذاشت.

در دوره اول پرسپولیسِ دنیزلی، او اغلب تمایل داشت تا یک ۹ کاذب داشته باشد اما در دوره دوم و با جذب ایمون زاید، سرمربی اهل ترکیه این بازیکن ایرلندی را در ترکیبش قرار داد. در بازی با نود ارومیه به نظر می‌رسید ساسان انصاری موازی با وینگرهای راست و چپ تراکتور بازی می کند ولی شاید این خط در لیگ برتر به سمت جلو کج شده و مهاجم تیم دنیزلی به دروازه حریف نزدیک تر شوند.

خط میانی تراکتور ستاره های پرتعدادی را در خود می بیند؛ از اکبر ایمانی، سعید مهری و رضا اسدی تا احسان حاج صفی، مسعود شجاعی، اشکان دژاگه، سوکیتا تا مهدی تیکدری که در پست دفاع راست نیز درخشان ظاهر شده است. باتوجه به آمادگی احسان حاج صفی، سعید مهری، اشکان دژاگه، اکبر ایمانی و مسعود شجاعی، احتمالا خط میانی تراکتور در هفته های آغازین با ترکیبی از آن ها آغاز شود.

در خط دفاعی اگرچه ضعف هایی دیده می‌شود اما حضور ایمان سلیمی و محمدرضا خانزاده در پست دفاع میانی به همراه موسوی و تیموری در دو سمت خط دفاع سبب شده تا تراکتوری ها آرامشی نسبی داشته باشند. همچنین در پست دروازه بانی با حضور مظاهری و اخباری خیال تی تی ها کاملا راحت است.

دنیزلی با اصلاحات به ایران آمده؟

۴ سال پیش وقتی برانکو به ایران آمد، نگرانی اصلی هواداران پرسپولیس نسبت به او در عدم توانایی مدیریت حواشی بود. چرا که در زمان حضور این مربی در تیم ملی، اتفاقات ریز و درشتی رخ داده بود که برانکو از کنترل آن ها عاجز بود اما آن چه که در پرسپولیس رقم خورد را تنها می توان با واژه هایی چون «نظم، دیسیپلین و آرامش» توصیف کرد. در واقع برانکو با اصلاح ضعف خود به ایران آمد و توانست ۷ جام قهرمانی برای سرخ ها کسب کند.

حالا دنیزلی با کوله باری از تجربه به ایران آمده است. او در سه دوره قبلی که در ایران هدایت پاس و پرسپولیس را برعهده داشت، تیم هایی هجومی را روانه میدان کرد اما تیم های تحت هدایت مصطفی پاشا ضعف هایی جدی در خط دفاع داشتند و همین موضوع سبب شد تا او علی رغم کسب سوپرلیگ ترکیه با بشیکتاش، گالاتاسارای و فنرباغچه، نتواند در ایران موفق شود.

باید دید آیا دنیزلی هم مثل برانکو ضعف خود را پوشانده و آیا می تواند سلطه مربیان خارجی بر لیگ خلیج فارس را ادامه دهد یا خیر؟

لیست بازیکنان تراکتور به تفکیک پست:

دروازه بان: رشید مظاهری، محمدرضا اخباری

دفاع چپ: میثم تیموری (احسان حاج صفی)

دفاع میانی: ایمان سلیمی، مسیح زاهدی، محمدرضا خانزاده

دفاع راست: ایمان موسوی، مهدی تیکدری

هافبک دفاعی: سعید مهری، رضا اسدی، اکبر ایمانی

هافبک میانی: احسان حاج صفی، مسعود شجاعی

هافبک راست: اشکان دژاگه

هافبک چپ: یوکیا سوگیتا

وینگر راست: مازولا (دژاگه)

وینگر چپ: رضا شکاری (سوگیتا)

مهاجم نوک: ساسان انصاری، محمدرضا آزادی