با خشکیِ دریاچه ارومیه، ۷ برابر مساحت تهران تبدیل به بیابان و شوره زار می‌شود
با خشکیِ دریاچه ارومیه، ۷ برابر مساحت تهران تبدیل به بیابان و شوره زار می‌شود
نماینده مردم تبریز در مجلس با تاکید بر اینکه ما با خشکی دریاچه‌ی ارومیه مواجه هستیم که ۷ برابر مساحت تهران تبدیل به بیابان و شوره زار خواهد شد، گفت: و این یعنی طوفان نمکی در شعاعی معادل ۶۰۰ کیلومتر؛ یعنی چیزی معادل ۱۴ میلیون انسان در خطر بیماری های پوستی، سرطان و آسم قرار دارند.

به گزارش شمس، روح‌الله متفکر آزاد نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: در حال حاضر با موضوعی کاملاً زیست محیطی مواجه‌ایم که زندگی میلیون‌ها نفر را در مخاطره قرار داده است. امروز دنیا دنیای هیدروپلیتیک شده است و محیط زیست سرمایه ای فرا نسلی است.

وی با بیان اینکه «ما تجربه خشک شدن هامون در سیستان و بلوچستان و خشک شدن هورالعظیم در خوزستان را داریم» اظهار کرد: قرار بوده است که تراز اکولوژیکی دریاچه ارومیه با یک برنامه قریب به ۱۰ ساله به نقطه‌ احیای نهایی برسد اما متاسفانه نه تنها در دوره تثبیت بلکه در دوره احیا و در دوره احیای نهایی با تغییر محسوسی در تراز اکولوژیک و هیدرولوژیک مواجه نبودیم. خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی برای این موارد پول خرج کرده ایم، اگر خرج نکرده بودیم عصبانی و ناراحت نبودیم.

متفکر آزاد  با تاکید بر اینکه ما با خشکی دریاچه ای مواجه هستیم که ۷ برابر مساحت تهران تبدیل به بیابان و شوره زار خواهد شد، گفت: و این یعنی طوفان نمکی در شعاعی معادل ۶۰۰ کیلومتر؛ یعنی چیزی معادل ۱۴ میلیون انسان در خطر بیماری های پوستی، سرطان و آسم قرار دارند و اگر اکنون برای احیای دریاچه ارومیه هزینه نکنیم مجبوریم در آینده برای درمان این بیماری ها هزینه کنیم.

انتهای پیام/