باید برای زلزله احتمالی در تبریز آماده باشیم/ قضیه جدی است!
باید برای زلزله احتمالی در تبریز آماده باشیم/ قضیه جدی است!
رحمتی می‌گوید بنابر اعلام کارشناسان دوره بازگشت چند ساله زلزله گسل تبریز، زنگ خطر را به صدا درآورده است و بایستی شرایط را برای اسکان اضطراری و موقت فراهم کرد.

به گزارش شمس، جواد رحمتی ‌در جلسه شورای مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه موضوع اصلاح الگوی مصرف برق جدی است اظهار داشت: خبر افزایش ۱۱ درصدی مصرف برق در آذربایجان شرقی نگران کننده است چراکه هر ساله حدود ۳ درصد افزایش مصرف داشتیم که افزایش نزدیک به ۴ برابری حد استاندارد جای تأمل و بررسی دارد.

وی با بیان اینکه بخشی از کمبود برق به دلیل بارش‌های خوب سالجاری از محل نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شود، افزود: این حجم از افزایش مصرف خطرناک است و باید کنترل شود چراکه افزایش مصرف جدی است و خاموشی حتماً اتفاق می‌افتد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از اینکه با شرایط موجود افزایش مصرف برق، مصرف از تولید برق پیشی می‌گیرد، خاطرنشان ساخت: در این صورت برای منازل مسکونی، صنعت و خدمات و… مشکل جدی ایجاد می‌شود و ممکن است فشار بیش از حد، برخی از نیروگاه‌ها را از مدار خارج کرده و کمبود برق چندین برابر شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۵۰ مگاوات از برق مصرفی مربوط به ادارات بود که با صرفه جویی به ۳۰ مگاوات رساندیم ابراز داشت: وارد کردن ژنراتورهای ادارات به مدار تولید و مصرف، اصلاح ساعات کاری ادارات و جابجایی ساعات اوج مصرف از ۱۲ تا ۱۶ به ساعات دیگر، می‌تواند به کاهش پیک مصرف کمک کرد.

رحمتی از تغییر ساعات کاری در محدوده ابتدای تیرماه تا انتهای مرداد ماه خبر داد و اضافه کرد: احتمالاً ساعات کاری یک ساعت به جلو کشیده شود و در این محدوده دو ماهه بستگی به مدیریت مصرف مردم، این تغییر ساعات اداری تداوم خواهد یافت؛ پیک مصرف از ۱۲ تا ۴ است و تعطیلی زودتر ادارات بر مدیریت موضوع برق کمک می‌کند.

وی در پایان، بر اهمیت موضوع زلزله تبریز تاکید کرد و متذکر شد: موضوع زلزله در مورد تبریز جدی است، چراکه کارشناسان معتقدند دوره بازگشت چند صد ساله زلزله گسل تبریز، زنگ خطر را به صدا در آورده است؛ لذا باید امکانات اسکان اضطراری و اسکان موقت را شهرداری تبریز به عنوان مدیر بحران کلانشهر تبریز فراهم کند.

رحمتی با انتقاد از اینکه در قضیه آتش سوزی بازار تبریز، مدیر واحد در میدان نداشتیم و همه مدیر بودند و دستور می‌دادند، ابراز داشت: در زمینه مدیریت بحران شهری هم باید مدیر بحران میدان، مشخص بوده و اقدامات لازم را مطابق با نیازهای تبریز فراهم کند و از دستگاه‌ها هم کار بکشد.