بانک خون استان همچنان با کمبود خون مواجه است/‌زنان سهم کمتری در اهدای خون دارند!
بانک خون استان همچنان با کمبود خون مواجه است/‌زنان سهم کمتری در اهدای خون دارند!
رییس روابط عمومی اداره کل انتقال خون آذربایجان شرقی گفت: بدلیل سرمای هوا اهدا کننده در استان کم شده است، از جمیع مردم تقاضا داریم با هر گروه خونی به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

رحیم قنبری در گفت و گو با خبرنگار شمس اظهار کرد: هفته گذشته بانک خون شرایط مطلوبی نداشت ولی این هفته شرایط کمی بهتر شده و به طور میانگین روزانه ۲۵۰ الی ۳۰۰ نفر به مراکز اهدای خون در استان مراجعه می کنند.

وی با تاکید بر نیاز فوری به گروه‌های خونی منفی شرایط عمومی افراد اهدا کننده گفت: با توجه به فصل سرما و شیوع بیماری هایی از قبیل سرماخوردگی و آنفولانزا ،فقط از افرادی که از لحاظ عمومی سالم هستند و بالای ۵۰ کیلوگرم وزن و سن بالای ۱۸ سال دارند خون‌گیری می‌شود و حتما اهداکنندگان کارت ملی خود را به همراه داشته باشند.

رییس روابط عمومی اداره کل انتقال خون آذربایجان شرقی ادامه داد: آمار اهدا در بین بانوان خیلی کم است برخلاف تصور عامه اهدای خون پوکی استخوان نمی‌آورد و بسیاری از بانوان تصور میکنند با این کار دچار کم‌خونی می‌شوند ولی اگر شرایط عمومی مطلوبی دارند اهدای خون هیچ مشکلی برایشان پیش نمی‌آورد.

وی با تکذیب اخبار مربوط به صادرات خون به سایر کشورها گفت: صادرات خون در هر کشوری ممنوع است و هیچ کشوری نمی‌تواند به کشور دیگری خون ارسال کند.

  • نویسنده : رقیه دبیری