باز هم آذربایجانی‌ها گل کاشتند/ اختصاص هزینه ضیافت ۲۹۰۰ مجلس ختم به آزادسازی زندانیان
باز هم آذربایجانی‌ها گل کاشتند/ اختصاص هزینه ضیافت ۲۹۰۰ مجلس ختم به آزادسازی زندانیان
رئیس ستاد دیه آذربایجان‌شرقی گفت: چند سالی است که خانواده های مرحومان هزینه ضیافت را به آزادی زندانیان اختصاص می‌دهند به طوریکه در سال گذشته ۲ هزار و ۹۲۶خانواده به ستاد دیه مراجعه کرده و کل هزینه ضیافت را به آزادی زندانیان اختصاص داده‌اند.

به گزارش شمس، رسول تقی‌پور اظهار کرد: جشن گلریزان همه ساله برای زندانیان جرائم غیرعمد برگزار می‌شود یعنی جشن برای آزادی افرادی است که در واقع جرمی کیفری نکرده و صرفا به خاطر بدهکاری در زندان نگهداری شده‌اند.

آزادی ۵۵۶ زندانی در سال ۱۴۰۱

وی با بیان اینکه در دو دهه اخیر آزادسازی زندانیان جرائم مالی حال انجام است، گفت: در سال جاری ۵۵۶ نفر زندانی جرائم غیرعمد با کل مبلغ بدهی ۵۳۰ میلیارد تومان آزاد شده است که البته مبلغ تقلیل از محل پذیرش اعسار باعث شده است تا مبلغ قابل توجهی از این بخش یعنی ۴۷۳ میلیارد تومان از طریق اعسار مورد پذیرش قرار گیرد.

رئیس ستاد دیه استان خاطرنشان کرد: مبلغ مساعدت از طریق تسهیلات وام قرض الحسنه ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است و همچنین خود آورنده زندانیان نیز  ۳ میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان بود. البته در این میان یک بخشی از بدهی بدهکاران نیز از طریق اخذ رضایت شکاک حل شده است.

وی گفت: مبلغ بلاعوض ستاد دیه برای آزاسازی نیز  ۲۲ میلیارد تومان بود و اگر بخواهیم این میزان را با سال گذشته مقایسه کنیم باید گفت که در سال گذشته ۵۵۲ نفر زندانی با بدهی بیش از ۴۵۰ میلیون تومان آزاد شد که  ۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از بابت مبلغ بلاعوض ستاد دیه برای آنها پرداخت شده است.

فراهم کردن زمینه آزادی زندانیان با ۳۵ میلیارد تومان

تقی پور با اشاره بر تعداد ۲۵۰ نفری زندانیان جرائم غیر عمد در سطح زندان های استان، گفت: در صورت اینکه ۳۵ میلیارد تومان تامین کنیم، زمینه آزادی این افراد را فراهم خواهد شد که البته این آزادسازی شرایطی از قبیل درخواست اعسار و غیره دارد.

 ۱۶ فروردین میزبان مردم و خیران در جشن گلریزان

تقی پور خاطرنشان کرد: بعد از افطار در روز چهارشنبه، ۱۶ فروردین سال جدید که مصادف با  و مصادف با شب ولادت آقا امام حسن مجتبی(ع) است، جشن گلریزان در تالار معلم واقع در خیابان ارتش برگزار خواهد شد.

تقی پور ادامه داد: الحمدالله استان آذربایجان شرقی بیشترین خیران را داراست و معمولا اوج کمک های مردم در شب عید و جشن گلریزان و شب های احیا می باشد که همه کمک ها جمع شده و به صندوق ذخیره می‌رود تا صرف آزادی زندانیان شود.

وی یادآور شد: جشن گلریزان بدون دعوت نامه خواهد بود و از طریق شبکه‌های مجازی و نصب بنر در محل ها اعلام عمومی خواهد شد و به عبارتی همه به این جشن دعوت هستند.

رئیس ستاد دیه استان با تاکید بر اینکه جشن گلریزان تبریز در مقایسه با سایر استان ها همیشه بسیار پرشکوه بوده  و در سطح کشور نیز جزو دومین استان و در آحاد جمعیت بیشترین جمعیت است، ادامه داد: امسال نیز پیش‌بینی می‌شود تا با همت مردم و خیران استان جشنی بی‌نظیر برای آزادسازی زندانیان برگزار کنیم.

ترویج سنت حسنه ای به نام اختصاص هزینه ضیافت ختم به آزادسازی زندانیان

وی با اشاره به یک سنت حسنه  استان آذربایجان شرقی به ویژه تبریز که چند سالی است رواج یافته اشاره کرد و گفت: چند سالی است که خانواده های مرحومان هزینه ضیافت را به آزادی زندانیان اختصاص می‌دهند به طوریکه تاکنون تعداد ۲ هزار و  ۹۲۶خانواده در سال ۱۴۰۱ به ستاد دیه مراجعه کرده و کل هزینه ضیافت را به آزادی زندانیان اختصاص داده‌اند.

تقی‌پور در ادامه با تاکید بر اینکه هزینه‌های جاری ستاد دیه از طریق ستاد دیه کشور تامین می‌شود، گفت: همه این هزینه‌های جاری از طریق ستاد دیه تامین می‌شود و همچنین مردم باید این آگاهی را داشته باشند که ستاد دیه تنها مرجع و متولی آزادسازی زندانیان است و مراجع و موسسات دیگر چنین حقی را ندارند.

پایان پیام/