بازگشت ۳۱۶ میلیون ریال به حساب شهروند بزه دیده در آذربایجان‌شرقی
بازگشت ۳۱۶ میلیون ریال به حساب شهروند بزه دیده در آذربایجان‌شرقی
رئیس پلیس فتا آذربایجان‌شرقی از شناسایی و کشف پرونده‌ای خبر داد که مجرمان سایبری با ارسال پیامک جعلی ابلاغ الکترونیک قضائی حساب یکی از شهروندان را خالی کرده بودند.

به گزارش شمس، سرهنگ محسن محمودی در تشریح این خبر اظهار کرد: با مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا استان و با ارائه‌ی شکوائیه خود با بیان اینکه پیامکی با عنوان ابلاغ الکترونیک قضائی دریافت کرده و پس از کلیک کردن بر روی لینک مشاهده پس از طی مراحل حساب بانکی وی خالی شده است.

وی افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد شهروند بزه دیده برای اینکه ابلاغیه مورد نظر را مشاهده کند پس از وارد شدن به لینک ارسالی، تمامی اطلاعات بانکی خود را در اختیار افراد کلاهبردار قرار داده که بلافاصله از حساب بانکی وی مبلغ ۳۱۶ میلیون ریال طی سه فقره برداشت غیرمجاز صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: کارشناسان پلیس فتا به محض دریافت شکوائیه رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند که بابررسی‌های فنی و تخصصی موفق به شناسایی فرد کلاهبردار شده و پس از هماهنگی با مقام محترم قضائی اقدامات لازم پیرامون موضوع صورت گرفت.

این مقام انتظامی بیان کرد: خوشبختانه با تلاش و پیگیری‌های دقیق و همچنین اقدام به موقع و سریع کارشناسان پلیس فتا استان، مبلغ برداشتی به حساب فرد قربانی عودت و پرونده جهت سیر مراحل قانونی به دادسرا ارسال شد.

سرهنگ محمودی با اشاره به اینکه جهت مشاهده ابلاغیه قضائی باید از طریق سامانه قوه قضائیه اقدام شود، به شهروندان توصیه کرد به هیچ عنوان از طریق لینک‌های ارسالی در شبکه‌های اجتماعی و پیامکی اقدام به  نصب اپلیکیشن‌های جعلی جهت مشاهده ابلاغیه استفاده نکنید چراکه اینگونه اقدامات ترفندی در جهت کلاهبرداری می‌باشند.

وی، به مجرمان سایبری هشدار داد و گفت: هر شخصی که بخواهد در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از اعتماد شهروندان سوءاستفاده کرده و آنان را مورد بزه قرار دهند پلیس در چهارچوب قانون با این افراد برخورد قاطع خواهد داشت.

رئیس پلیس فتا استان به شهروندان و کاربران فضای مجازی توصیه کرد بر روی پیامک‌ها و لینک‌های جعلی ارسال شده تحت هیچ شرایطی کلیک نکرده و در صورتی که با موارد مجرمانه و مشکوک مواجهه شدید مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس  WWW.Cyberpolice.ir  و یا تماس با مرکز فوریتهای سایبری به شماره ۰۹۶۳۸۰ گزارش کنند.

انتهای پیام /