بازدید رایگان شهروندان از موزه‌های آذربایجان‌شرقی/ اقدام نمادین برای نظافت مجموعه ربع رشیدی تبریز
بازدید رایگان شهروندان از موزه‌های آذربایجان‌شرقی/ اقدام نمادین برای نظافت مجموعه ربع رشیدی تبریز
آبدار از بازدید رایگان عموم مردم از موزه‌های تحت پوشش این اداره کل به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در روز شنبه ۲۸ اردیبهشت خبر داد.

به گزارش شمس، مرتضی آبدار صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران روز جهانی موزه‌ها و گرامی داشت هفته میراث فرهنگی را فرصتی برای جلب توجه افکار عمومی نسبت به اهمیت و جایگاه موزه‌ها به عنوان یکی از مراکز فرهنگی تاثیر گذار در جامعه دانست و اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی استان، به مناسب هفته میراث فرهنگی افتتاح نمایشگاه اسناد نزهه الدوله در موزه قاجار، بازگشایی موزه ادب و عرفان در اهر و نمایشگاه عملکرد میراث فرهنگی استان در محوطه مسجد کبود را در نظر گرفته است.

وی همچنین در ادامه از بازدید رایگان عموم مردم از موزه‌های تحت پوشش این اداره کل به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در روز شنبه ۲۸ اردیبهشت خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی حوزه میراث فرهنگی طی این هفته، خاطرنشان ساخت: نشست‌های تخصصی با موضوع بازآفرینی مجموعه صاحب آباد تبریز، مستند سازی و بازسازی کالبدی روستای دستکند حیله ور، تبیین مفهوم خانه موزه و معرفی خانه موزه‌های استان و باستان شناسی کودک در سایت موزه عصر آهن با حضور متخصصان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی و باستان شناسی برگزار خواهد شد.

وی توضیح داد: آغاز عملیات مرمت خانه سرخه‌ای تبریز و امیر ارشد ورزقان توسط بخش خصوصی و برگزاری چندین نشست تخصصی در حوزه مرمت‌های صورت گرفته در خانه‌‌ها، جداره‌های تاریخی تبریز، اماکن تاریخی مانند برج خلعت پوشان و ابنیه تاریخی کلیبر و همچنین نشست‌های تخصصی گزارش‌های مطالعات باستان شناسی در سایت‌های مختلف استان در این هفته برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول به برنامه‌های انجمن‌های میراث فرهنگی استان طی این هفته اشاره کرد و گفت: انجمن‌های میراث فرهنگی استان در نظر دارد در راستای بزرگداشت هفته میراث فرهنگی، نشست‌های تخصصی، بازدید از کارگاه‌های مرمتی و آیین پاک سازی و نظافت مجموعه تاریخی ربع رشیدی را برگزار کند.

وی در خاتمه از بازگشایی و کلنگ زنی برخی از پروژه‌های میراث فرهنگی و زیرساختی طی هفته میراث فرهنگی خبر داد و عنوان کرد: طی هفته میراث فرهنگی استان شاهد بازگشایی مسجد جامع کوزه کنان، موزه مردم شناسی بناب و امامزاده کلیبر و برج آس و کلنگ زنی مجتمع بین راهی تنباکولو و لیقوان خواهیم بود.

انتهای پیام/