اندیش: برنامه سفر اعضا در صورت قطعیت اطلاع رسانی می گردید / تامین ناوگان اتوبوس رانی به روز و مدرن هدف سفر بود
اندیش: برنامه سفر اعضا در صورت قطعیت اطلاع رسانی می گردید / تامین ناوگان اتوبوس رانی به روز و مدرن هدف سفر بود
اندیش با ارسال جوابیه‌ای به شمس در خصوص حواشی اخیر توضیحاتی را ارئه داد.

به گزارش شمس، سونیا اندیش با ارسال جوابیه‌ای به تحریریه شمس توضیحاتی در خصوص حواشی اخیر داد. شرح این جوابیه به شکل زیر است:

در ارتباط با اظهارات یکی از اعضای محترم شورای شهر تبریز در خصوص سفر برخی از اعضای شورای شهر تبریز به کشور جمهوری چک، مواردی را جهت روشن شدن موضوع، تنویر افکار عمومی و رفع هرگونه شائبه خدمت شهروندان عزیز تبریزی و رسانه های محترم عارض می گردم:

۱- برنامه سفر به کشور جمهوری چک در ادامه تلاش هایی بود که تقریبا از آغاز دوره پنجم شورا در جهت تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تبریز آغاز گردیده و با جدیت ادامه دارد. این سفر غیررسمی سه روزه نیز قرار بود در راستای بازدید و انجام مذاکرات با دو مجموعه فعال در خصوص تولید ناوگان اتوبوسی انجام گیرد که نهایتا به دلیل تاخیر در صدور روادید توسط سفارت کشور جمهوری چک، این سفر لغو گردید.

۲- قطعا برنامه این سفر و اهداف تعیین شده برای آن نیز در صورت تحقق، در اختیار رسانه های عمومی قرار گرفته و نتایج آن به عنوان یکی از اقدامات مهم و موثر شورای پنجم در بحث توسعه شهری مشتاقانه خدمت شهروندان عزیز اطلاع رسانی می گردید.

۳- از آذرماه سال ۹۶ و با گذشت سه ماه از آغاز فعالیت شورای پنجم بر اساس اهمیتی که بنده و دیگر اعضای محترم شورا جهت گسترش و بهبود کیفیت حمل و نقل عمومی و کاهش ترافیک و آلودگی هوا در سطح شهر تبریز احساس می کردیم مباحثی در ارتباط با حمایت از تسریع روند تکمیل قطار شهری تبریز، نوسازی و گسترش ناوگان اتوبوسرانی، نوسازی و بهبود خدمات ناوگان تاکسیرانی و نیز ایجاد زیرساخت برای ترددکنندگان با دوچرخه و گسترش پیاده راه ها شکل گرفت. بحث نوسازی ناوگان اتوبوس رانی از مهمترین این مباحث بود که از دو سال گذشته طرح و تلاش شد از تمام ظرفیت موجود در شهر و استان جهت تحقق آن استفاده گردد. بر این اساس در کمیسیون عمران و حمل و نقل خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به تصویب رسید و با همراهی شهرداری مذاکراتی با وزارت کشور جهت اخذ مجوز فروش اوراق مشارکت و تامین این تعداد اتوبوس جدید صورت پذیرفت که نهایتا شرایط اقتصادی تحمیلی به کشور پس از آغاز دور جدید تحریم ها مانع از به ثمر رسیدن تلاش ها در یک و سال نیم گذشته گردید.

۴- با تعاملاتی که بین شورای شهر و شهرداری تبریز، وزارت خانه های صمت و اقتصاد، اتاق تبریز، منطقه آزاد ارس و دیگر نهادها و ارگان ها ایجاد گردید مسیری برای تامین این ناوگان با همکاری و همراهی مجموعه های فوق از کشور جمهوری چک گشایش یافت که نهایتا تصمیم گرفته شد هیاتی متشکل از ۳ تن از اعضای شورای شهر تبریز، شهرداری تبریز، استانداری آذربایجان شرقی، نهاد نظارتی و اتاق بازرگانی تبریز بعنوان متولی و محور بخش خصوصی با همراهی برخی شهرداران کلانشهرها جهت بازدید و مذاکرات نهایی با این مجموعه خودروسازی در یک سفر غیررسمی کاملا فشرده به کشور فوق سفر نمایند.

۵- ذکر این نکته مهم نیز ضروری است که برای اولین بار با مذاکراتی که صورت گرفت و تعاملاتی که فراهم گردید شرایط استفاده از پتانسیل منطقه آزاد ارس در بحث تامین ناوگان اتوبوسرانی تبریز مهیا گردید تا ناوگانی جدید و مدرن با هزینه بسیار پایین تر بصورت اتوبوس های ارس پلاک جهت استفاده شهروندان تبریزی خریداری گردد. رویدادی که در صورت تحقق به یک جهش بزرگ در موضوع بهبود کیفیت ناوگان اتوبوس رانی تبریز تبدیل و قطعا با استقبال همشهریان عزیز همراه خواهد گردید. (سفر اخیر دکتر حناچی شهردار محترم تهران به تبریز و دیگر کلان شهرها نیز جهت آشنایی و بهره گیری از این ظرفیت در بحث توسعه ناوگان اتوبوسرانی پایتخت انجام گردید.)

۶- با ذکر این توضیحات کامل که قطعا تصویر شهروندان عزیز را از بابت این سفر روشن تر خواهد ساخت، ذکر این گلایه را از آن عضو محترم شورا لازم می بینیم که همکار گرامی آیا منصفانه تر نبود وقتی بحث این سفر را که از ماه ها قبل مطرح بود به یکباره به موضوعی دیگر که ارتباطی با این سفر نداشت، پیوند می دادید اندکی نیز به محتوا، برنامه ها و پیشینه اقدامات این سفر پرداخته و اشاره ای نیز به مدت کوتاه سفر و فشردگی برنامه های تنظیمی برای آن می کردید که این ذهنیت در مخاطب ایجاد نگردد که گویا نمایندگان آنان در شورای شهر قصد سفری تفریحی و چندین روزه برای گشت و گذار در فلان کشور را دارند؟! آیا نه این است که خودتان از حساسیت بنده و دیگر اعضای شورا در دوره پنجم نسبت به سفرهای خارجی اعضای شورا و مدیران شهری آگاه هستید و خود در جریان هستید که سفرهای خارجی مدیران شهری و اعضای شورا در دوره پنجم نسبت به دوره پیشتر به چه میزان کاهش داشته است؟! جناب آقای دکتر، تابش مستقیم نور باعث روشن شدن و شفافیت می گردد ولی اگر بخواهیم جهت دار نور بتابانیم، نقاط تاریک و سایه هایی را شکل خواهیم داد که نه تنها تمام حقیقت را روشن نخواهد کرد که بخشی از حقیقت را نیز در تاریکی فرو خواهد برد! ایکاش در این مورد کمی منصفانه تر می نوشتید تا در اذهان مردم باعث ایجاد سایه های سوتفاهم نسبت به عملکرد کلیت شورای پنجم و همکارانتان در شورا نمی گشتید.

۷- موضوع دوم که متاسفانه بصورتی غیرواقعی و غیراخلاقی به موضوع سفر گره زده شده است بحث درخواست اتاق تبریز از شورا و شهرداری برای بخشودگی بخشی از عوارض ساخت ساختمان جدید این مجموعه است که با عنوان غیرواقعی “در خواست کمک مالی دو میلیاردی از شهرداری در ساخت بنای جدید” مطرح گردیده است. لازم به توضیح است که مصوبات بخشودگی عوارض ذیل ماده۵۵ قانون شورا در ادوار مختلف یا بصورت تخفیف های عمومی فصلی جهت بهره گیری عموم شهروندان یا بصورت لایحه های موردی در برخی مناسبت ها و یا در خصوص برخی پروژه ها که جنبه عمومی و کاربری غیرشخصی داشته و فعالیت آنها می تواند باعث ایجاد یک خیرعمومی گردد، مطرح می شود. از جمله بخشودگی عوارض نهادهای خیریه، مجامع و انجمن های فرهنگی، صنفی و … . لذا این درخواست بخشودگی عوارض صدور پروانه متفاوت با بحث کمک مالی شهرداری ذیل ماده ۱۶ و ۱۷ است. اتاق تبریز نیز به عنوان نهاد بخش خصوصی که با همت مردم تبریز از سال ۱۲۸۹ تاسیس شده و در بیش از یک قرن فعالیت مستمر عام المنفعه ی خود توانسته است با تلاش تجار، بازرگان و صنعت گران مرد و زن خود، تبریز را به قطب صنعت و تولید این کشور مبدل سازد و بار اشتغال بخش وسیعی از مردم تبریز را بر دوش بکشد، رفاه و پیشرفت را برای منطقه به ارمغان بیاورد و رسالت اجتماعی خود را در مسائل فرهنگی و اجتماعی ایفا نماید، بی شک از جمله این نهادهایی است که به حمایت معنوی تمام شهروندان و همچنین توجه مسئولین و مدیران شهری و استانی نیازمند است تا بتوانند بیش از پیش به رسالت ملی و منطقه ای خود عمل نماید. از این رو این درخواست بخشودگی همانطور که ریاست محترم شورا در مصاحبه مورخه ۱۸/۴/۹۸ صراحتا اعلام داشتند، لایحه و درخواستی معمول است که به شورا ارائه شده است و همچون موارد مشابه، در صحن شورا در مقابل ناظران و اهالی رسانه طرح و هر عضو شورا نسبت به این لایحه نظر موافق یا مخالف خود را اعلام کرده و نهایتا با رای اعضای شورا نسبت به تصویب آن رای گیری خواهد گردید. لذا موضوع لایحه به قدری شفاف و در مقابل دید ناظران طرح و پیگیری می شود که نگارش متون به اصطلاح افشاگرانه و یادداشت های احساسی همراه با کم لطفی نسبت به اعضای محترم و شریف اتاق بازرگانی توسط یک چهره اقتصادی که خود به نقش بارز فعالان اقتصادی و بخش خصوصی در جامعه واقف است، شاید چندان قابل درک و پذیرش واقع نگردد.

۸- همچنین ضروری است اشاره کنم لایحه اولیه درخواست بخشودگی در دی ماه سال گذشته از طرف شهرداری به شورا تقدیم شده بود که طبق روال معمول، همچون دیگر لوایح مشابه به کمیسیون برنامه و بودجه جهت اعلام نظر ارجاع و در جلسه شماره ۴۸ این کمیسیون در تاریخ ۳۰/۱۰/۹۷ به ریاست دکتر بهشتی، مورد موافقت قرار گرفته و جهت طرح در صحن شورا به هیئت رئیسه ارجاع گردیده بود. نهایتا به دلیل همزمانی اعلام نظر کمیسیون با لایحه بودجه ۹۸ و در اولویت قرار گرفتن بحث بودجه، طرح و تصویب آن به بعد از تصویب بودجه سال ۹۸ موکول گردیده بود. طبیعی است با تصویب بودجه سال جدید و تغییر در تعرفه عوارض نیاز به بازنویسی لایحه نسبت به نرخ عوارض جدید وجود داشت که لایحه جدید با تغییر در مبلغ پیشنهادی شهرداری و به علت از دست رفتن فصل عمرانی، بصورت دو فوریت در صحن شورا طرح و با مخالفت اعضای محترم با دو فوریت طرح جهت بررسی به نوبت گذاشته شد.

۹- حال حتی اگر از موضوع خرید اتوبوس های جدید که از ده ها ماه قبل در پی خرید آن بوده ایم و این سفر نیز در چارچوب آن بوده است، بگذریم. اگر از موضوع درخواست بخشودگی عوارض پروانه ساخت بنای جدید اتاق که از ۷ ماه پیش در جریان بوده بگذریم. اگر از موافقت کمیسیون بودجه با این بخشودگی بگذریم. اگر از گره زدن غیرمنصفانه این دو موضوع به هم عبور کنیم. اگر از اتهامی که به همکاران شورا وارد شد بگذریم. اگر از عدم قطعیت این سفر بگذریم. باز این سوال بی پاسخ می ماند که چگونه با سفر ۳ عضو شورا می توانست تصویب این لایحه را تحت تاثیر قرار دهد؟!

۱۰- اگر در این کهن شهر در ایام گسسته ای شاهد رونق امور و جهش در وضعیت اقتصادی و اجتماعی شهر و شهروندان بوده ایم جز در سایه همراهی و تعامل مدیریت شهری، نهاد دولت، بخش خصوصی و عموم شهروندان نبوده است. هرگاه این نیروها هم جهت، هم راستا و همراه بوده اند، برآیند نیروی آن ها نیز در جهت رونق و پیشرفت شهر و استان و رفاه شهروندان بوده است و هرگاه غیر آن رخ داده است جز سکون و جمود و کاهش رونق و اغمای پیشرفت حاصلی نداشته است. لذا با علم بر این واقعیت مدام تلاش کرده ام که تعامل را بین این نهادها فراهم نمایم تا بتوانیم متفاوت از گذشته و وسیع تر از فعالیت های روزمره گرهی از گره مشکلات شهر را باز نماییم. بر این عهد نیز پابرجا هستم حتی اگر دوستانی غیر آن کنند و سنگ بر این مسیر بیفزایند.

۱۱- در نهایت به عنوان نماینده مردم عزیز شهر تبریز در شورای شهر که پاسخگویی به شهروندان را به عنوان یک اصل و وظیفه اخلاقی بر خود واجب می دانم و همانگونه که همواره با شفافیت کامل و رویی گشاده در خدمت خبرنگاران و اصحاب رسانه بوده ام، باز اعلام می دارم که پاسخگوی تمام سوالات این عزیزان در موارد فوق و دیگر مسائل هستم و امیدوارم با همراهی همگان بهترین تصمیمات و مفیدترین و نیک ترین اتفاقات برای شهر و شهروندان آن رقم بخورد.

۱۲- کلام آخر اینکه گر نور می تابانید، مه بر آن نیفزائید که نور در مه، نه تنها راه گشا و یاری رسان نیست که موجب خطا نیز می گردد.

سونیا اندیش
نائب رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز
۲۳ تیرماه ۱۳۹۸