انتقال آب ارس به تبریز طبق حقابه/ لطف مستمر به اردبیل حق ایجاد کرد!
انتقال آب ارس به تبریز طبق حقابه/ لطف مستمر به اردبیل حق ایجاد کرد!

تبریز در این سال‌ها از بخش اعظمی از حقابه‌اش چشم‌پوشی کرده و همین لطف مستمر موجب ایجاد حق برای کشاورزان اردبیل شده است.

اجتماعی شمس: روز گذشته امام جمعه‌ی اردبیل به بازدید استاندار آذربایجان‌شرقی از پروژه‌ی انتقال آب ارس به تبریز و دریاچه‌ی ارومیه واکنش نشان داد و از نمایندگان این استان خواست از حقابه‌ی اردبیل دفاع کنند و مانع اجحاف در تقسیم آن شوند.

آیت‌الله عاملی در باب نگرانی کشاورزان اردبیل این صحبت‌ها را مطرح کرد و سوءنیت خاصی نسبت به انتقال آب ارس به تبریز و ارومیه نداشت اما آنطور که از صحبت‌های مسئولین پیداست تبریز به اندازه‌ی حقابه‌اش از ارس برداشت خواهد داشت و چشم‌پوشی از این حقابه در سال‌های اخیر موجب شده برخی کشاورزان اردبیل فکر کنند آب ارس فقط برای آن‌هاست.

غفارزاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی در این‌باره می‌گوید: رودخانه مرزی ارس دارای پروتکل برداشت حقابه و حفاظت کیفی بین کشورهای مجاور رودخانه می‌باشد و سهم حقابه جمهوری اسلامی از آن سال‌ها قبل براساس سند تنظیمی تخصیص توسط وزارت نیرو بعنوان متولی حاکمیت بین استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان‌شرقی و اردبیل تعیین و مشخص شده است، پروژه انتقال آب ارس در قالب سقف تخصیص و سهم استان آذربایجان‌شرقی اجرا می‌گردد. حتی یک متر مکعب بیشتر از حقابه استان برداشت و پروژه اضافی تعریف نشده است.

توضیحات این مقام مسئول نشان می‌دهد قرار نیست حقی از اردبیل ضایع شود، هرچند انتظار می‌رفت در شرایط سخت بحران آب تبریز و خشکی دریاچه ارومیه اصلاً این صحبت‌ها در فضای رسانه‌ای مطرح نمی‌شد مخصوصا آنکه احیاء دریاچه ارومیه پروژه‌ای ملی است و در صورت استمرار خشکی‌اش، تبعات آن اردبیل را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

انتهای پیام/