اقدامات منطقه آزاد ارس در مسیر ثبت جهانی ژئوپارک ستودنی است
اقدامات منطقه آزاد ارس در مسیر ثبت جهانی ژئوپارک ستودنی است
ارزیاب شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو گفت: جدیت و اقدامات منطقه آزاد ارس در مسیر ثبت جهانی ژئوپارک ارس ستودنی است که کارهای خوبی در منطقه آزاد ارس انجام شده و در مسیر درستی هستند.

به گزارش شمس، پروفسور ترانتان وان در نشست شورای راهبردی ژئوپارک ارس ضمن قدردانی از اقدامات بیوقفه سازمان منطقه آزاد ارس طی سال‌های گذشته در زمینه مطالعه، شناسایی و حفظ این میراث‌زمین‌شناختی اظهار کرد: تشکیل این جلسه نشان از جدیت و علاقمندی منطقه آزاد ارس به ثبت جهانی ژئوپارک ارس دارد همچنین حمایت قاطع و واقف بودن مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد ارس به موضوع ژئوپارک ارس نقطه قوتی بود بر اینکه وی بر اهمیت این موضوع اشرافیت کافی را دارد که امیدوارم طی چند روز آینده که از ژئوسایت‌های ارس بازدید می کنیم نتایج و گزارشات خوبی حاصل شود و منجر به ثبت جهانی ژئوپارک ارس شود.

وی با بیان این‌که در بررسی ژئوپارک‌ها فقط مباحث زمین‌شناسی مدنظر نیست، تاکید کرد: درک درست از زمین شناسی و نحوه شکل‌گیری یک ژئوپارک به تنهایی در تثبیت و ورود آن به شبکه جهانی ژئوپارک‌ها کافی نیست بلکه توانایی منطقه در توسعه‌ی معیشت محلی، شناخت رسوم و احیا جوامع محلی و استفاده از ظرفیت‌ جامعه محلی از عوامل مهم برای دستیابی به این امتیاز است.

وی یادآور شد: شورای‌عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو مخالف هیچ نوع فعالیت اقتصادی و صنعتی نیست بلکه ازتمامی فعالیت‌ها و حتی فعالیت‌های معدنی در چارچوب حفظ طبیعت و چشم اندازهای زمین شناسی حمایت می‌کند.

ارزیاب شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو در پایان متذکر شد: مردمان ایران مردمانی مهمان نواز، صمیمی و بسیار سختکوش می باشند و به‌عنوان کسی که اولین بار به ایران آمده است و از کشور شما دیدن می کند این سفر برایم خیلی رضایت بخش بود و چیزی که دیدم با آنچه رسانه‌های نشان می دهند بسیار متفاوت است.

انتهای پیام /