افزایش یکصد درصدی صادرات کالاهای غیر نفتی از گمرکات آذربایجان شرقی
افزایش یکصد درصدی صادرات کالاهای غیر نفتی از گمرکات آذربایجان شرقی
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی از افزایش 100 درصدی ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی از طریق گمرکات استان در نیمه اول سالجاری خبر داد .

حبیب امین زاده در گفت و گو با شمس اظهار کرد: در این مدت میزان صادرات از گمرکات استان بالغ بر یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۵۱۱ میلیون دلار است که در مقایسه با مدت مشابه از لحاظ وزنی ۲۳.۸ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۰۰.۱ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه در مدت یاد شده میزان صادرات کالاهای غیر نفتی استان از کل گمرکات کشور بالغ بر یک میلیون و ۴۸۰ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۵۴۸ میلیون دلار است ادامه داد : فعال شدن و ارائه خدمات موثر به تجار و صادرکنندگان از جمله عوامل این مهم است که سالها برای آن برنامه ریزی و تلاش شده است .

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی در ادامه عدم شناسایی بازارهای هدف را از جمله دلایل کاهش کمیت و کیفیت صادرات نام برد و اظهار کرد : یکی از مهمترین شاخصه های استان تولید محصولات کشاورزی است در حالیکه سهم صادرات این محصولات بدلیل رعایت نشدن استانداردها و شاخص های جهانی بسیار کم است .

وی خواستار برگزاری دوره های آموزشی موثر برای تجار و بازرگانان فعال در عرصه تولیدات کشاورزی شد .

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان همچنین گفت : نباید از ظرفیت شهرستانها در امر صادرات غافل شد و مسولین شهرستان بویژه فرمانداران در گردآوری نقاط قوت و ضعف تجارت خارجی منطقه در امر صادرات اقدام نموده و موارد را به کارگروه استانی جهت پیگیری اعلام نمایند .