اعلام شرایط ویژه بخشودگی جرایم مالیات‌های مستقیم و ارزش‌افزوده+جزئیات
اعلام شرایط ویژه بخشودگی جرایم مالیات‌های مستقیم و ارزش‌افزوده+جزئیات
شرایط بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع برخی مواد قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ گردید.

به گزارش شمس، غلامرضا شریفی در خصوص بخشودگی جرایم مالیاتی اظهار داشت: با عنایت به دستورالعمل رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی کشور و با توجه به اینکه سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری گردیده است، سازمان امور مالیاتی در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی و همچنین حمایت از فعالان اقتصادی و رعایت تکریم ارباب رجوع در خصوص بخشودگی جرائم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده ۱۶۹مکرر و مواد ۱۶۹،۱۹۰،۱۹۳،۱۹۷،۱۹۹ قانون مالیات‌های مستقیم و مواد ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیر دولتی تسهیلاتی فراهم نموده است.

وی افزود: این مودیان در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی خود (اعم از اصل بدهی و جرائم غیر قابل بخشش) تا پایان سال جاری در اجرای ماده ۱۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم به عنوان مودی خوش حساب تلقی شده و جرایم قابل بخشش ایشان مورد بخشودگی قرار گیرد.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی با تشریح مزایای پرداخت بدهی جرائم، گفت: مودیان در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده تا تاریخ ۳۰/۷/۹۸ از بخشودگی صد درصدی جرایم مالیاتی قابل بخشش برخوردار خواهند شد.

وی اظهار داشت: پرداخت مانده بدهی قطعی شده از اول آذر ماه تا پایان سال جاری برای واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط به ازای هر ماه معادل ۲% و سایر مودیان معادل ۴% از بخشودگی موضوع بند(۲) فوق کسر می‌گردد و مودیان محترم می توانند برای بخشودگی جرائم در اجرای این بخشنامه درخواست بخشودگی جرائم خود را به ادارات امور مالیاتی تسلیم نمایند تا از تسهیلات بهره مند گردند.

شریفی خاطر نشان کرد: مودیان محترم مالیاتی می‌توانند برای هر یک از سنوات خود با پرداخت بدهی مالیاتی آن سال از مفاد این بخشنامه بهره مند گردند و استفاده از مفاد این بخشنامه برای بخشودگی جرائم عملکرد دوره های ۹۵، ۹۶و ۹۷ منوط به ارسال فهرست معاملات هریک از سال‌های مذکور تا تاریخ۳۰/۷/۹۸ می‌باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به الزام پزشکان برای نصب سامانه فروشگاهی و کارتخوان در مطب اشاره کرد و گفت: به موجب بند (ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به نصب، راه اندازی و استفاده از سامانه فروشگاهی از ابتدای سال ۱۳۹۸ اقدام نمایند.

مدیرکل امور مالیاتی افزود: بر این اساس کلیه صاحبان حرف و مشاغل یاد شده مکلفند حداکثر تا تاریخ ۲۳ مرداده ماه ۱۳۹۸ برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی www.tax.gov.ir مراجعه و مبادرت به ثبت مشخصات دستگاه کارتخوان خود نموده و در اولین ماه پس از دریافت شناسه مذکور از طریق پیامک تلفنی نسبت به بهره‌برداری از آن اقدام نمایند.

وی، در پایان اظهار داشت: مودیان محترم هنگام مراجعه به سامانه الکترونیکی مذکور وارد سامانه ثبت نام الکترونیک طرح جامع مالیاتی (کد اقتصادی) گردیده و در قسمت سایر خدمات با انتخاب گزینه «ثبت مشخصات صندوق فروش و حافظه مالیاتی» می‌توانند مشخصات پایانه فروشگاهی خود را ثبت نمایند و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا به منظور رفع ابهام با سامانه پاسخگویی سازمان امور مالیاتی کشور به شماره ۱۵۲۶ تماس حاصل نمایند.