اسکان موقت ۱۸۰۹ خانوار در مناطق زلزله زده آذربایجان‌شرقی انجام شد
اسکان موقت ۱۸۰۹ خانوار در مناطق زلزله زده آذربایجان‌شرقی انجام شد
معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان میانه از اسکان موقت ۱۸۰۹ خانوار در مناطق زلزله زده با دریافت تسهیلات بلاعوض خبر داد.

به گزارش شمس، محمدرضا مشایخی در مورد آخرین وضعیت مناطق زلزله زده گفت: تعداد ۱۱۶۵ سرپرست خانوار کل مبلغ ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض را پس از تحویل چادرها دریافت کرده اند و ۱۰۰ سرپرست دیگر نیز با تحویل چادرها ۷ میلیون تومان مابقی از تسهیلات بلاعوض خود را دریافت خواهند کرد .

وی از همه واجدین شرایط برای استفاده از این تسهیلات خواست تا چادرهای خود را به موقع تحویل داده و مابقی تسهیلات خود را دریافت کنند تا مشکل اسکان موقت آنها نیز در سریعترین زمان رفع شود.

مشایخی همچنین از آغاز اجرای اسکان دائمی خسارت دیدگان خبر داد و افزود: ۶۰ فقره پرونده اسکان دائمی برای احداث ساختمان تشکیل شده و جهت اخذ تسهیلات لازم به بانک معرفی شده اند.

فرماندار ویژه میانه در ادامه به ساخت ۱۰۵ اتاقک از سوی بنیاد مسکن و تحویل آن و همچنین استقرار ۱۷۵ کانکس در مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: برای اسکان موقت احشام نیز ۱۸ واحد در ۱۰ روستا با مساحت ۱۶۰۰ متر مربع احداث شده و نهاده های دامی شامل کنسانتره، جو و سبوس نیز توسط تعاون روستایی خریداری شده و در حال توزیع است.

مشایخی از اهالی مناطق زلزله زده خواست تا با توجه به برودت هوا و نکات ارائه شده از سوی دستگاههای خدمات رسان مانند برق و گاز، نکات ایمنی لازم را رعایت کنند تا شاهد حوادث تلخ نباشیم.

فرماندار ویژه میانه، تحویل به موقع چادرها برای دریافت مابقی تسهیلات بلاعوض، همکاری با تیم های ارزیابی بنیاد مسکن و همچنین گروه های آواربرداری را از سوی مردم جهت اتمام کامل آواربرداری ها و احداث به موقع ساختمانها ضروری دانست و افزود: هدف ما اسکان دائمی مردم در کمترین زمان ممکن است.

وی از پی کنی و اسکلت بندی ۲۰ واحد خبرداد و گفت: احداث واحدها با شرایط آب و هوایی منطقه انجام و تا مساعد بودن شرایط جوی ادامه خواهد داشت.

مشایخی همچنین با اشاره به اینکه ۸۰ دستگاه ماشین آلات در مناطق زلزله زده برای تخریب و آواربرداری فعال هستند از پایان تخریب و آواربرداری کامل در ۳ روستا خبر داد و افزود: آواربرداری ۱۱ روستای دیگر نیز در حال اجراست و تا معبرگشایی و آواربرداری کامل ادامه خواهد داشت.

وی توزیع سوخت به شکل گاز مایع و نفت سفید، پخت و توزیع نان و اخذ تسهیلات قرض الحسنه و بلاعوض برای اماکن دامی و تامین دام اولیه مولد را از دیگر خدمات ارائه شده در مناطق زلزله زده عنوان کرد.

فرماندار میانه در پایان از خیرین و اهالی شهرستان میانه، موسسه ها و نهادهای خیریه، بازاریان، خیرین استان و خارج از استان، تمامی عوامل امدادی، دستگاهها، اعضای مدیریت بحران برای امدادرسانی و مشارکت در ساماندهی وضعیت زلزله زده ها قدردانی کرد.

زلزله ۱۷ آبان با کانون ترک میانه موجب جان باختن ۵ نفر و خسارت دیدن بیش از ۵ هزار واحد مسکونی از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد شد.

  • منبع خبر : ایرنا