ازدواج دختران ۱۴ ساله به طلاق ختم نمی‌شود/ عروسی دختران بالای ۱۳ سال هیچ منعی ندارد
ازدواج دختران ۱۴ ساله به طلاق ختم نمی‌شود/ عروسی دختران بالای ۱۳ سال هیچ منعی ندارد
جودی گفت: در آمار ثبت شده طلاق در استان، هیچ گونه طلاق برای دختران ازدواج کرده ۱۴ ساله در استان وجود ندارد.

به گزارش شمس، «احد جودی» امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران بلوغ را شرط لازم و اصلی برای ازدواج طبق موازین قانونی و شرعی در ایران نامید و اظهار داشت: بر این اساس در آذربایجان شرقی طی سالجاری هیچ گونه ازدواج زیر ۱۳ سال بانوان به ثبت نرسیده است و هر گونه انتشار اخبار در این زمینه کذب است!

وی خاطرشنان ساخت: تمام آمارهای مربوط به ازدواج در استان به دختران بالای ۱۴ سال تعلق دارد و طبق آخرین آمارهای ثبت شده در اداره کل ثبت احوال از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۲۲ هزار و ۱۰۳ فقره ازدواج ثبت شده است که ۱۰ درصد آنها مربوط به ازدواج دختران ۱۴ سال بوده است که ۲ هزار و ۴۸۸ مورد را شامل می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی در این بین تنها ۵ فقره ازدواج برای پسران ۱۴ ساله در آذربایجان شرقی ثبت شده است، ادامه داد: تعداد ۱۰۰ نفر از پسران ازدواج کرده نیز بین ۱۵ تا ۱۹ سال سن داشته‌اند.

وی بیشترین تعداد فراوانی ازدواج دختران ۱۴ سال در آذربایجان شرقی را مربوط به شهرستان های چارایماق و خداآفرین و شهرستان‌های ایلات نشین دانست و ادامه داد: مجموع تعداد دختران ۱۴ ساله ازدواج کرده در آذربایجان‌شرقی از ابتدای امسال تاکنون ۸۷ نفر است.

جودی با تاکید بر اینکه ازدواج در سنین بالا در میان دختران یکی از چالش های مهم جمعیتی کشور و استان به شمار می رود، تلاش برای ترویج و گسترش فرهنگ ازدواج در سنین پایین را یکی از الزامات ترمیم نرخ رشد جمعیت دانست و گفت: فرهنگ دینی و اسلامی در این زمینه بهترین راهکار و مهمترین اصل برای گسترش امر ازدواج در میان جوانان است چون حدود الهی همواره بهترین ها را پیش روی انسان قرار می دهد.

وی پایین بودن نرخ طلاق در ازدواج‌های سن پایین را یکی از مزیت های مهم و اساسی برای توسعه فرهنگ تکریم بنیان خانواده در کشور و استان بیان کرد و افزود: طبق آمارهای موجود از هر ۳۶ ازدواج سن پایین تنها یک مورد منجر به طلاق می شود، این در حالی است که فراوانی طلاق در میان مزدوجین سنین بالا بسیار نگران کننده است و بیشترین فراوانی طلاق در سال های اول تا پنجم ازدواج ها صورت می‌گیرد.

این مسئول مجموع طلاق‌های ثبت شده از ابتدای امسال تاکنون در آذربایجان شرقی را ۶ هزار و ۹۱۴ مورد اعلام و اضافه کرد: در این آمار هیچ گونه طلاق برای دختران ازدواج کرده ۱۴ ساله در استان وجود ندارد و طلاق بین دختران ۱۵ تا ۱۹ سال نیز تنها ۹ فقره بوده است که نرخ بسیار پایینی به شمار می رود.

وی بیشترین تعداد طلاق در بین مزدوجین آذربایجان شرقی را بین سنین ۳۰ تا ۳۴ سال هم در میان مردان و هم در میان زنان اعلام کرد که یکهزار و ۵۸۵ مورد را شامل می شود.

انتهای پیام/