ارمنی‌ها از ایران به هادروت قره‌باغ منتقل شدند!
ارمنی‌ها از ایران به هادروت قره‌باغ منتقل شدند!

رئیس‌جمهور آذربایجان مدعی شد ارمنی‌های ساکن هادروت قره‌باغ در قرن 19 از ایران به این منطقه منتقل شده‌اند.

به گزارش شمس، الهام علی‌اف به مناسبت اولین سالگرد آزادسازی هادروت در منطقه قره‌باغ خضور یافت و عنوان کرد: «دوستان عزیز! امروز اولین سالگرد آزادسازی هادروت است. من از صمیم قلب به شما و همه مردم (جمهوری) آذربایجان این مناسبت را تبریک می‌گویم».

وی ادامه داد: «بعد از یک وقفه طولانی، ما به هادروت خوجاوند برگشته‌ایم. ما با جنگیدن، دادن خون و شهید دادن به هادروت برگشته‌ایم. ما متجاوزان را از سرزمین‌ بومی‌مان راندیم. یک دوره جدید در هادروت و به طور کلی در قره‌باغ آغاز شده است».

رئیس‌جمهور آذربایجان با تمجید از عملیات نظامی سال گذشته ارتش جمهوی آذربایجان در هادروت، توضیح داد: «عملیات هادرت یکی از مهمترین عملیات‌های جنگ دوم قره باغ است. این عملیات هم از نظر نظامی و هم از نظر استراتژیک اهمیت زیادی داشت. اتمام موفقیت آمیز این عملیات به ما این فرصت را داد تا به هدف خود در آزادسازی قره باغ برسیم».

علی‌اف در ادامه سخنان خود به تندی علیه مواضع مقام‌های مختلف ارمنستان و ارمنستانی‌های حاضر در مناطق مختلف جهان پرداخت و گفت که آنها حین «اشغال قره‌باغ، در جریان جنگ (۴۴ روزه سال گذشته) و دوره پس از جنگ» مکرر مشغول دروغگویی بوده‌اند.

وی مدعی شد: «ارمنستانی‌های جهان به سادگی این تصور غلط را در کشورهایی که زندگی می‌کنند ایجاد کرده‌اند و گفتند که مردم ارمنستانی قرن‌ها در این سرزمین زندگی کرده‌اند. ارمنستانی‌ها در قرن ۱۹ از ایران به هادروت (انتقال و) اسکان داده شدند. همه این را می‌دانند. قبلاً هیچ ارمنی در اینجا نبود. آنها تاریخ را جعل کرده‌اند و هنوز واقعیت‌های کنونی را جعل می‌کنند!».

رئیس‌جمهور آذربایجان در ادامه از برنامه‌های دولتش برای بازسازی هادروت و دیگر مناطق قره باغ کوهستانی خبر داد و اعلام کرد که «امروز مرمت هادروت آغاز شده است. زیربنای بزرگراه گذاشته شده است. بزرگراه‌های چهار خطه هادروت-جبرئیل و هادروت-فضولی ساخته می‌شود… و ساخت مسجد در هادروت آغاز شده است».

وی ادامه داد: «من پایه و اساس مسجد را نیز گذاشته‌ام و فکر می‌کنم این یک رویداد تاریخی است. زیرا در زمان شوروی بیشتر مردم ساکن هادروت ارمنستانی بودند. آنها البته اجازه ساخت مسجد در اینجا را نمی‌دادند. همه ما می‌دانیم که ساختن مسجد در دوران (اتحاد جماهیر) شوروی در کل و در دوران بی‌خدایی، غیرممکن بود».

انتهای پیام/