اختصاص سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای تسریع روند احیای دریاچه ارومیه
اختصاص سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای تسریع روند احیای دریاچه ارومیه
استاندار آذربایجان‌غربی از اختصاص ۳ هزار میلیارد ریال برای تسریع در طرح‌های احیاء دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش شمس، استاندار آذربایجان‌غربی با اعلام این خیر گفت: پس از سفر هیئت دولت به استان در اردیبهشت ماه امسال و تاکید رئیس جمهور بر احیاء دریاچه ارومیه این مبلغ بصورت نقدی به   وزارت نیرو و کشاورزی به عنوان متولیان احیاء دریاچه ارومیه پرداخت شد.

محمد صادق معتمدیان با بیان اینکه پس از این سفر و تخصیص اعتبارات طرح‌های احیاء دریاچه ارومیه شتاب بیشتری گرفته است، تصریح کرد: عملیات طرح انتقال آب بزودی به پایان میرسد و آب به پیکره دریاچه می‌رسد.

وی از اتمام تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه هم خبر داد و افرود: این رو طرح مهم که تا چند ماه آینده به بهره برداری خواهند رسید، سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون متر مکعب پساب آب را به دریاچه می‌رسانند.

استاندار آذربایجان‌غربی از اتمام عملیات لایروبی ۹ رودخانه اصلی حوضه آبریز دریاچه ارومیه و نصب سردهانه و تجهیزات فنی برای تنظیم حق آبی رودخانه هم خبر داد و خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح‌ها یک گام به احیاء دریاچه نزدیک‌تر خواهیم شد.

معتمدیان پیگیری طرح‌های اجرای شیوه‌های نوین آبیاری و تغیر الگوی کشت را از مهم‌ترین طرحهای احیاء در بخش کشاورزی با هدف جلوگیری از هدر رفت آب عنوان و اضافه کرد: این طرحها در کنار آموزش چهره به چهره کشاورزان بصورت مستمر اجرا خواهد شد.

وی وضعیت فعلی دریاچه ارومیه را نامناسب بیان کرد و گفت: دولت تمام توان خود را برای احیاء دریاچه بکار خواهد گرفت و برای رسیدن به این موفقیت نیازمند مشارکت مردم هستیم تا در کنار هم نگین فیروزه‌ای ایران را به روزهای خوبش برگردانیم.

در صورت اجرای کامل طرح‌های انتقال آب و بخش کشاورزی سالانه بیش از ۱ میلیارد مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه خواهد شد.

انتهای پیام/