اخبار هواشناسی| بارش‌ها همچنان در کشور ادامه دارد
اخبار هواشناسی| بارش‌ها همچنان در کشور ادامه دارد
براساس نقشه‌های سازمان هواشناسی همچنان فعالیت سردچال قطبی در کشورمان ادامه دارد و بارش‌ها در اغلب مناطق ادامه دارد که در ارتفاعات این بارندگی‌ها به‌صورت برف پیش‌بینی شده است.

به گزارش شمس، کارشناسان سازمان هواشناسی با توجه به نقشه‌های ماهواره‌ای پیش‌بینی کرده‌اند سامانه بارشی مستقر در کشور همچنان فعال است و بارندگی‌ها در اغلب نقاط کشور ادامه دارد.

براساس این پیش‌بینی‌ها امروز دوشنبه ۹۸/۸/۲۷ اغلب نقاط ایران آسمانی ابری دارند و مناطق مرتفع شاهد بارندگی هستند، به این ترتیب آسمان استان‌های شمال‌غرب، غرب و جنوب‌‌غرب ایران پدیده متراکم ابر همراه با بارندگی دارند و در مناطق مرتفع این بارندگی‌ها به‌صورت برف پیش‌بینی شده است.

در همین حال، کارشناسان این سازمان پیش‌بینی کرده‌اند از اواخر فردا سه‌شنبه ۹۸/۸/۲۸ فعالیت این سامانه در نوار غربی کشورمان کاهش یافته، اما سرعت حرکت ابرها عاملی است تا بارش‌های بیشتری را در مرکز و نوار شرقی ایران تجربه کنیم.

به‌عنوان مثال اصفهانی‌ها نخستین برف پاییزی امسال خود را تجربه کردند به‌صورتی که ارتفاعات جنوب شهر اصفهان کاملاً سفیدپوش شد و امروز هم بارش برف در این شهر ادامه داشته و هوای اصفهان سردتر می‌شود.

بر همین اساس امروز دوشنبه ساکنان استان‌های چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، تهران و دامنه‌های البرز شاهد بارش‌ برف هستند که در مناطق مرتفع این مناطق بارش‌ها سنگین‌تر است.

از سوی دیگر ساکنان شهرستان‌های، امیدیه، بوشهر، شیراز و بندرعباس امروز بارندگی‌های قابل توجهی را تجربه می‌کنند که در بوشهر احتمال آبگرفتگی معابر به‌دلیل بارش‌های سنگین دور از انتظار نیست.

کارشناسان سازمان هواشناسی برای بخش‌هایی از استان خوزستان بارش‌های پراکنده و سبکی را پیش‌بینی کرده‌اند، اما در بخش‌های جنوبی این استان آسمان غبارآلود پیش‌بینی شده است و ساکنان امیدیه، بندر امام و ماهشهر نیز همین شرایط را تجربه می‌کنند.

در این زمینه پلیس راهنمایی و رانندگی نیز با اشاره به شرایط جوی حاکم در اغلب مناطق کشور اعلام کرد: اگرچه بارش‌ها در بیشتر محورهای مواصلاتی کشور ادامه دارد، اما براساس تلاش و برنامه‌ریزی انجام‌شده در تمامی محورهای مواصلاتی تردد ادامه دارد و مشکل خاصی گزارش نشده است.

پلیس راهور در ادامه ضمن توصیه به رانندگان برای تغییر برنامه تردد‌های غیرضروری خود در محورهای مواصلاتی از رانندگان خواست تا علاوه بر به‌همراه داشتن تجهیزات زمستانی هنگام تردد در محورهای مواصلاتی دقت عمل بیشتری در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی داشته باشند.

♦استان خراسان رضوی، براساس اعلام اداره کل هواشناسی خراسان رضوی از عصر امروز دوشنبه ۹۸/۸/۲۷ این استان تحت تاثیر سامانه بارش‌زا و جریانات سرد شمالی قرار می‌گیرد که طی روز سه‌شنبه با استقرار این سامانه شاهد گسترش بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق پراکنده در اغلب نقاط خراسان رضوی هستیم.

بر این اساس از عصر روز سه‌شنبه با نفوذ جریانات سرد، بارش‌ها به شکل برف و باران و در نواحی سردسیر خراسان رضوی به شکل بارش برف همراه با کاهش قابل ملاحظه دما پیش‌بینی می‌شود. این درحالی است که سامانه مزبور تا پایان هفته جاری به تناوب سبب بارندگی در اغلب نقاط استان خراسان رضوی می‌شود که بیشترین حجم بارش برای روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری پیش‌بینی است.

همچنین انتظار می‌رود از روز چهارشنبه هفته جاری با نفوذ جریانات سرد شمالی دمای حداقل شبانه در اکثر نقاط استان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد به طوری که در اکثر نقاط به کمتر از صفر درجه سلسیوس و در نواحی سردسیر حتی به کمتر از ۱۰ درجه سلسیوس زیر صفر نیز خواهد رسید.

این اطلاعیه نسبت به کاهش قابل ملاحظه دما، بارش برف، یخبندان، تشکیل مه و کاهش میدان دید و اختلال در سیستم حمل و نقل استان خراسان رضوی به دنبال فعالیت این سامانه هشدار داده است.

هواشناسی خراسان رضوی در این اطلاعیه نسبت به مواردی مانند عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها، تنظیم دمای گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها همچنین تأمین سوخت و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در ترددهای جاده‌ای با تاکید بر رعایت نکات ایمنی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت جلوگیری از بروز خسارات احتمالی تاکید کرده است.