اتمام فاز نخست مرمت سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز
اتمام فاز نخست مرمت سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از اتمام فاز نخست مرمت سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز تا پایان مهر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش شمس، مرتضی آبدار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مرمت بخش‌های آسیب دیده سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز از مورخ ۱۳ خرداد ۹۸ به طور مستمر ادامه دارد، گفت: از تاریخ مذکور تا به امروز مرمت بخش‌های آسیب دیده این سرای با نظارت متخصصان و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان در حال انجام است و فاز نخست این عملیات تا پایان مهر ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه در حادثه اخیر آتش سوزی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز، ۳ عنصر اصلی این سرای به طور کامل دچار حریق شده و دالان میانی با تخریب ۵۰ درصدی همراه بود، ادامه داد: در حال حاضر بر اساس ضوابط اصولی میراث فرهنگی مرمت سَبکی دالان میانی با تلاش گروه‌های مرمتی مستقر در این سرای در حال انجام است، به طوری که روزانه قریب به ۴۰ نیروی کار مرمت‌گر در این مکان مشغول فعالیت مستمر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان، با اشاره به اینکه در حال حاضر مرمت سرای ایکی قاپیلی با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد همراه است، ادامه داد: اولین مرحله از عملیات مرمت که مربوط به بخش سرای اصلی است تا پایان مهرماه سال جاری به اتمام خواهد رسید و باقی عملیات که به بخش‌های دالان میانی و سقط فروشان مربوط است ادامه خواهد داشت.

آبدار در خاتمه خاطرنشان کرد: مرمت این سرای به صورت کامل تحت نظر پایگاه جهانی بازار تبریز و معاونت میراث فرهنگی استان صورت می‌پذیرد و با اخذ اعتبار لازم مرمت تکمیلی سرای انجام خواهد گرفت.