آغاز عملیات دفن بهداشتی لاشه احشام تلف شده و سمپاشی جایگاه‌های دامی در مناطق زلزله‌زده
آغاز عملیات دفن بهداشتی لاشه احشام تلف شده و سمپاشی جایگاه‌های دامی در مناطق زلزله‌زده
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: عملیات دفن بهداشتی لاشه احشام تلف شده و سمپاشی جایگاه‌های دامی در مناطق زلزله‌زده آغاز شده است.

به گزارش شمس، امیرحسین بهداد از آغاز سریع و به موقع اقدامات دامپزشکی از همان ساعات اولیه حادثه خبر داد و افزود: بر اثر وقوع زلزله در شهرستان‌های میانه و سراب متاسفانه تعداد زیادی از احشام مردم این منطقه تلف شدند؛ به طوری که طبق آمار سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در مجموع دو شهرستان، ۱۵۰۰ راس دام سبک و سنگین تلف شده‌اند و به بیش از ۶۰۰ جایگاه دامی خسارت وارد شده است.

وی ادامه داد: همکاران ما در ادارات دامپزشکی شهرستان‌های میانه و سراب به ارزیابی تلفات دامی و خسارت‌های وارد شده به جایگاه‌های نگهداری دام پرداختند و در جهت جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی در منطقه از سوی اداره کل دامپزشکی استان موظف به جمع آوری سریع و دفن بهداشتی این لاشه‌ها شدند.

بهداد گفت: اکیپ های واکنش سریع و فعال دامپزشکی استان نیز به کمک نیروهای دامپزشکی شهرستان‌ها رفته با حضور به موقع در شهرستان‌های زلزله زده جمع آوری لاشه‌ها را آغاز کرده‌اند که پس از دفن بهداشتی آن‌ها اقدام به سمپاشی کامل خواهند کرد، اما نیاز هست جهت جلوگیری از شیوع هر گونه بیماری عفونی در مناطق زلزله زده، خود اهالی نیز با اکیپ های دامپزشکی همکاری کنند تا هر چه سریع‌تر عملیات دفن بهداشتی لاشه‌های احشام تلف شده و سمپاشی جایگاه‌های نگهداری دام به اتمام برسد.

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه دام‌های آسیب دیده در این زلزله نیز توسط دامپزشکی مورد مداوا قرار خواهند گرفت، از مردم مناطق زلزله زده خواست که هرگونه تلفات و بیماری های دامی را در سریع‌ترین زمان ممکن به اطلاع اداره کل دامپزشکی استان و شهرستان‌ها برسانند تا اقدامات لازم در اسرع وقت انجام گیرد.