آغاز برداشت سیب در آذربایجان شرقی با نگرانی از قیمت نازل؛ سیب هم به سرنوشت گوجه فرنگی دچار می‌شود؟
آغاز برداشت سیب در آذربایجان شرقی با نگرانی از قیمت نازل؛ سیب هم به سرنوشت گوجه فرنگی دچار می‌شود؟
آغاز برداشت سیب در آذربایجان شرقی با نگرانی از قیمت نازل؛ سیب هم به سرنوشت گوجه دچار می‌شود

به گزارش شمس، برداشت سیب پاییزی از باغات آذربایجان شرقی آغاز شده و اغلب باغداران استان مشغول چینش سیب با کیفیت از منطقه هستند که سیب درختی را به بازار و سیب زیر درختی را به کارخانجات صنایع تبدیلی عرضه می‌کنند.

در فصل برداشت سیب، باغداران از قیمت نازل سیب درختی در حدود ۱۰۰۰ تومان گلایه دارند و این در حالی است که در بازار میوه‌فروشان قیمت سیب حدود ۵۰۰۰ تومان است و دلالان در این بین بر افزایش قیمت در بازار و خرید ارزان از باغدار دامن می‌زنند.

هم اکنون در اغلب شهرهای استان سیب زیر درختی به دلیل قیمت بسیار نازل در حاشیه جاده‌ها تلنبار شده و خریداران کمی رغبت به خرید آن دارند و آب مجازی استفاده شده در این میوه تلف شده و به هدر می‌رود.

امسال وضعیت گوجه‌فرنگی هم در این استان نامطلوب بود، به گونه‌ای که کارخانجات رب گیری، گوجه را به قیمت حدود ۵۰۰ تومان از کشاورزان خریداری کردند و حتی هزینه کود و کارگر چینش گوجه هم برای کشاورز تامین نشد و بسیاری از کشاورزان گوجه‌ها را برداشت نکرده و تلف کردند، اما نکته اینجاست که آیا سیب هم امسال به چنین سرنوشتی دچار می‌شود؟ آیا مسئولان جهاد کشاورزی فکری به حال جلوگیری از اتلاف محصولات باغی و کشاورزی استان و قطع دست دلالان از این عرصه خواهند کرد؟