آخرین وضعیت تشکیل شرکت مس آذربایجان/ توجه به توسعه صنعت مس همزمان با روند استقلال مس سونگون
آخرین وضعیت تشکیل شرکت مس آذربایجان/ توجه به توسعه صنعت مس همزمان با روند استقلال مس سونگون
استاندار آذربایجان‌شرقی از تدوین اساسنامه شرکت مس آذربایجان خبر داد و گفت: ساختار پیشنهادی این شرکت، به شرکت ملی صنایع مس ایران پیشنهاد شده و بعد از بررسی حقوقی این موضوع و تصویب در هیأت دولت، ابلاغ خواهد شد.

به گزارش شمس، عابدین خرّم در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه مطالبه از شبکه استانی سهند، با اشاره به اینکه تشکیل شرکت مستقل مس آذربایجان و استفاده از موهبت الهی معادن مس در استان، از مطالبات و آرزوهای دیرینه مردم منطقه و استان است، افزود: در جریان سفر رئیس جمهور به استان، این موضوع در حضور ایشان تشریح شد و بعد از سفر، سه دستور مجزا در این خصوص از سوی آیت‌الله رئیسی صادر شد.

وی افزود: رئیس جمهور بعد از انجام سفر استانی، سه موضوع استقلال مس سونگون به عنوان یکی از هولدینگ‌های شرکت ملی مس ایران، تأمین منابع لازم برای توسعه کامل این مجتمع و ایجاد شهرک صنایع پایین‌دستی مس و اختصاص حقوق طبیعی معادن به استان را مورد تاکید قرار داده است.

خرّم اظهار داشت: دغدغه ما این بود که همزمان با استقلال مس آذربایجان، مساله توسعه این صنعت هم مغفول واقع نشود و این توسعه، متناسب با ذخایر و اکتشافات مس در استان اتفاق بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا، جلسات متعددی در اواخر سال گذشته و امسال در نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد و تصمیمات خوبی هم گرفته شد که درصورت تحقق، از ابعاد مختلف به توسعه استان و منطقه منجر خواهد شد.

خرّم تصریح کرد: مجتمع مس سونگون، یک معدن در سطح ملی و فراملی است و با حضور متخصصان و تغییراتی که در ساختار آن انجام خواهد شد، بارقه امیدی از نظر بهره‌برداری از ذخایر آن ایجاد شده است.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص آخرین وضعیت تشکیل شرکت مس آذربایجان، گفت: ساختار پیشنهادی و اساسنامه این شرکت به شرکت ملی صنایع مس ایران تحویل شده و قرار است پس از بررسی حقوقی، به هیأت دولت ارجاع شده و بعد از تصویب ابلاغ شود.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر استقلال مس سونگون و اختصاص حقوق دولتی آن به استان بر بودجه مصوب سالانه استان، گفت: این دو موضوع ارتباطی به هم ندارند؛ چراکه معادن، قوانین و مقررات مشخصی دارند و از نظر قانونی باید برای منطقه هزینه شوند و قرار نیست تداخلی بین این اعتبارات و بودجه سالانه استان ایجاد شود.

خرّم گفت: همان‌طور که رئیس جمهور هم تاکید کردند از محل حقوق دولتی و مسئولیت اجتماعی معادن برای تکمیل زیرساخت‌های منطقه هزینه خواهد شد که تشکیل شرکت مس آذربایجان، به تسهیل این روند کمک می‌کند.

انتهای پیام/